Emeklilik ikramiyesini dakikalar içinde telefon dolandırıcılarına kaptırdı

12 Mayıs 2021 Çarşamba, 11:10
<p>Aydın'ın Köşk ilçesinde 29 yıl bir telekomünikasyon şirketinde çalıştıktan sonra geçen ocak ayında emekli olan Süleyman Çapar, bankadaki 163 bin liralık emekli ikramiyesinin 157 bin liralık kısmını telefon dolandırıcılarına kaptırdı. Dakikalar içinde binlerce lirasından olan Çapar, bankayı aradığında dolandırıldığını anladı.<br></p><p>Köşk ilçesinin kırsal Başçayır Mahallesi'nde yaşayan evli ve 3 çocuk babası Süleyman Çapar (55), 29 yıl Türk Telekom'da işçi olarak çalıştıktan sonra geçen ocak ayında emekli oldu. Emekli ikramiyesini bankaya yatıran Çapar, sahibi olduğu incir bahçelerinde çiftçilik yapmaya başladı.Geçen 28 Nisan Çarşamba günü atlarla incir bahçesinde ağaçlarının etrafını sürdüğü sırada kendisini banka görevlisi olarak tanıtan kişi, iddiaya göre, kredi kartı aidatı ile daha önce kullandığı kredilerin dosya masraflarının geri ödeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine Çapar, telefondaki kişiye kimlik bilgilerini verip, istedikleri bazı numaraları tuşladı.&nbsp;</p>

Aydın'ın Köşk ilçesinde 29 yıl bir telekomünikasyon şirketinde çalıştıktan sonra geçen ocak ayında emekli olan Süleyman Çapar, bankadaki 163 bin liralık emekli ikramiyesinin 157 bin liralık kısmını telefon dolandırıcılarına kaptırdı. Dakikalar içinde binlerce lirasından olan Çapar, bankayı aradığında dolandırıldığını anladı.

Köşk ilçesinin kırsal Başçayır Mahallesi'nde yaşayan evli ve 3 çocuk babası Süleyman Çapar (55), 29 yıl Türk Telekom'da işçi olarak çalıştıktan sonra geçen ocak ayında emekli oldu. Emekli ikramiyesini bankaya yatıran Çapar, sahibi olduğu incir bahçelerinde çiftçilik yapmaya başladı.Geçen 28 Nisan Çarşamba günü atlarla incir bahçesinde ağaçlarının etrafını sürdüğü sırada kendisini banka görevlisi olarak tanıtan kişi, iddiaya göre, kredi kartı aidatı ile daha önce kullandığı kredilerin dosya masraflarının geri ödeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine Çapar, telefondaki kişiye kimlik bilgilerini verip, istedikleri bazı numaraları tuşladı. 

<p>Bu şekilde Çapar'ın kimlik bilgilerini ele geçirip, telefonunu yönlendiren şüpheliler, Çapar'ın hesabındaki 163 bin liranın 130 bin lirasını bir bankaya 27 bin lirasını da başka bir bankaya havale ederek dolandırdı.</p><p>Telefonu kapattıktan sonra şüphelenip, hesabının bulunduğu bankayı arayan Çapar, hesabındaki paranın toplam 157 bin liranın bilgisi dışında başka bir hesaba havale edildiğini öğrenince dolandırıldığını anladı. Hemen hesabını bloke ettiren Çapar, soluğu jandarmada alıp, şikayetçi oldu.<br></p>

Bu şekilde Çapar'ın kimlik bilgilerini ele geçirip, telefonunu yönlendiren şüpheliler, Çapar'ın hesabındaki 163 bin liranın 130 bin lirasını bir bankaya 27 bin lirasını da başka bir bankaya havale ederek dolandırdı.

Telefonu kapattıktan sonra şüphelenip, hesabının bulunduğu bankayı arayan Çapar, hesabındaki paranın toplam 157 bin liranın bilgisi dışında başka bir hesaba havale edildiğini öğrenince dolandırıldığını anladı. Hemen hesabını bloke ettiren Çapar, soluğu jandarmada alıp, şikayetçi oldu.

<p><strong>"NEYE UĞRADIĞIMI ŞAŞIRDIM"</strong></p><p>Olayın şaşkınlığını üzerinden halen atamadığını belirten Süleyman Çapar, "Gelen telefonu açtım. Dolandırıcı olduklarını bilmiyordum. Bana, hesabımın bulunduğu bankadan aradıklarını söylediler. Kimlik bilgilerimi sordular, ben de cevapladım. Çok geç kendime gelerek bankamı aradığımda bankadan 'dolandırıldığım' söylendiğimde neye uğradığımı şaşırdım. Hemen hesabımı dondurttum. Böylelikle hesabımdaki kalan 6 bin lirayı kurtardık.</p><p>Dolandırıcılar nasıl yaptılarsa telefonumu yönlendirme yapmışlar. Şikayetimden sonra jandarmayı benim telefonumdan arayan şüpheli, "Para benim param, Şikayetçi değilim, sizi ilgilendirmez' dedikten sonra, telefon numaralarını kullanılmaz duruma almışlar.</p><p>Jandarmaya tekrar gittiğimde telefonumun yönlendirildiğini orada öğrendim ve şaşkına döndüm. 29 yıllık birikimim gitti. Adaletten ve yetkililerden yardım bekliyorum. Adaletimize elbette güveniyorum. Benim başıma geldi. Başkalarının başına gelmesin çok kötü bir şey. Yılların birikimi 2 dakikada uçtu gitti. Ekmeğimizi buradan çıkarıyoruz. İnşallah benim bu haykırışım başkalarının dolandırılmamasına vesile olur" dedi.<br></p>

"NEYE UĞRADIĞIMI ŞAŞIRDIM"

Olayın şaşkınlığını üzerinden halen atamadığını belirten Süleyman Çapar, "Gelen telefonu açtım. Dolandırıcı olduklarını bilmiyordum. Bana, hesabımın bulunduğu bankadan aradıklarını söylediler. Kimlik bilgilerimi sordular, ben de cevapladım. Çok geç kendime gelerek bankamı aradığımda bankadan 'dolandırıldığım' söylendiğimde neye uğradığımı şaşırdım. Hemen hesabımı dondurttum. Böylelikle hesabımdaki kalan 6 bin lirayı kurtardık.

Dolandırıcılar nasıl yaptılarsa telefonumu yönlendirme yapmışlar. Şikayetimden sonra jandarmayı benim telefonumdan arayan şüpheli, "Para benim param, Şikayetçi değilim, sizi ilgilendirmez' dedikten sonra, telefon numaralarını kullanılmaz duruma almışlar.

Jandarmaya tekrar gittiğimde telefonumun yönlendirildiğini orada öğrendim ve şaşkına döndüm. 29 yıllık birikimim gitti. Adaletten ve yetkililerden yardım bekliyorum. Adaletimize elbette güveniyorum. Benim başıma geldi. Başkalarının başına gelmesin çok kötü bir şey. Yılların birikimi 2 dakikada uçtu gitti. Ekmeğimizi buradan çıkarıyoruz. İnşallah benim bu haykırışım başkalarının dolandırılmamasına vesile olur" dedi.