İşte ‘yeni sistem’: Tehdit, silah, şehit cenazesi yasağı

29 Haziran 2018 Cuma, 22:15
24 Haziran seçimlerinin ardından, silahlı gösteriler, ölüm, ölüm tehditleri, gözdağı ve tutuklama yaşandı.

1. GÜN:  SİLAHLI KUTLAMA

24 Haziran gecesi Türkiye’nin dört bir yanında seçim sonuçlarını kutlamak için sokağa çıkan kişiler tabanca ve uzun namlulu silahlarla havaya rastgele ateş açtı. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine günler sonra silahlı kişilerden dördünün ifadesi alındı.
24 Haziran seçimlerinin ardından, silahlı gösteriler, ölüm, ölüm tehditleri, gözdağı ve tutuklama yaşandı. 1. GÜN: SİLAHLI KUTLAMA 24 Haziran gecesi Türkiye’nin dört bir yanında seçim sonuçlarını kutlamak için sokağa çıkan kişiler tabanca ve uzun namlulu silahlarla havaya rastgele ateş açtı. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine günler sonra silahlı kişilerden dördünün ifadesi alındı.
2. GÜN: İLANLA GÖZDAĞI

Seçimin hemen ardından MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından bazı gazetelere verilen ilanda çok sayıda gazeteci ve kamuoyu araştırmacısının ismi yayımlandı. Devlet Bahçeli, MHP hakkında yorum yapan gazetecileri unutmayacaklarını ‘ilan etti’.
2. GÜN: İLANLA GÖZDAĞI Seçimin hemen ardından MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından bazı gazetelere verilen ilanda çok sayıda gazeteci ve kamuoyu araştırmacısının ismi yayımlandı. Devlet Bahçeli, MHP hakkında yorum yapan gazetecileri unutmayacaklarını ‘ilan etti’.
3. GÜN: SOYLU "HDP'Yİ YAŞATMAYACAK"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı’da bir AKP’linin öldürülmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı telefonla arayarak tehdit etti. Buldan, Soylu’nun kendisine “Sizi artık yaşatmayacağız” dediğini açıkladı. Soylu konuşmayı doğruladı.
3. GÜN: SOYLU "HDP'Yİ YAŞATMAYACAK" İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı’da bir AKP’linin öldürülmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı telefonla arayarak tehdit etti. Buldan, Soylu’nun kendisine “Sizi artık yaşatmayacağız” dediğini açıkladı. Soylu konuşmayı doğruladı.
4.GÜN: CHP'Yİ HEDEFE KOYDULAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, valiliklere CHP’lileri şehit cenazelerine almamaları konusunda talimat verdiğini söyledi. Aynı gün Bursa’daki bir şehit cenazesinde CHP’nin çelengi parçalanmak istendi, CHP il başkanı protokole alınmadı.
4.GÜN: CHP'Yİ HEDEFE KOYDULAR İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, valiliklere CHP’lileri şehit cenazelerine almamaları konusunda talimat verdiğini söyledi. Aynı gün Bursa’daki bir şehit cenazesinde CHP’nin çelengi parçalanmak istendi, CHP il başkanı protokole alınmadı.
5.GÜN: 7 GAZETECİYE ÖLÜM TEHDİDİ

Bahçeli’nin ziyaret edip, af istediği Çakıcı, hapishaneden yazdığı bir mektupta Erdoğan’a “Sen devletin sahibi değilsin” dedi. Çakıcı, bunu “Erdoğan’a küstah sözler” diye haber yapan Karar gazetesinin sahibi ile 6 gazeteciyi ölümle tehdit etti.
5.GÜN: 7 GAZETECİYE ÖLÜM TEHDİDİ Bahçeli’nin ziyaret edip, af istediği Çakıcı, hapishaneden yazdığı bir mektupta Erdoğan’a “Sen devletin sahibi değilsin” dedi. Çakıcı, bunu “Erdoğan’a küstah sözler” diye haber yapan Karar gazetesinin sahibi ile 6 gazeteciyi ölümle tehdit etti.