Korkunç Osmanlı işkenceleri

28 Kasım 2015 Cumartesi, 10:43
Her imparatorluğun tarihinde olduğu gibi, Osmanlı Devleti'nin tarihinde de birçok işkence türü vardı. 600 yıl boyunca yaşamış, 3 kıtada hüküm sürmüş imparatorluğun günümüze kadar gelen işkence türleri hala konuşulmaya devam ediyor. İşte unutulamayan o işkenceler...
Her imparatorluğun tarihinde olduğu gibi, Osmanlı Devleti'nin tarihinde de birçok işkence türü vardı. 600 yıl boyunca yaşamış, 3 kıtada hüküm sürmüş imparatorluğun günümüze kadar gelen işkence türleri hala konuşulmaya devam ediyor. İşte unutulamayan o işkenceler...
Çengel işkencesi

Çengel uzun yıllar boyunca Osmanlı’da işkence ve idam aleti olarak kullanıldı. Kalın kalaslardan yapılan çengel, kuleye benzer. Üzerinde değişik uzunluklarda uçları yukarı doğru olan çengeller bulunur. Çıplak bir şekilde elleri ve ayakları sıkıca bağlanır, mahkumlar ipler yardımıyla yukarı doğru çekilir ve hızlıca çengeller üzerine bırakılırlardı.
Çengel işkencesi Çengel uzun yıllar boyunca Osmanlı’da işkence ve idam aleti olarak kullanıldı. Kalın kalaslardan yapılan çengel, kuleye benzer. Üzerinde değişik uzunluklarda uçları yukarı doğru olan çengeller bulunur. Çıplak bir şekilde elleri ve ayakları sıkıca bağlanır, mahkumlar ipler yardımıyla yukarı doğru çekilir ve hızlıca çengeller üzerine bırakılırlardı.
At kılı

Kurbanın anüsünden içeri yavaş yavaş at kuyruğu sokulur ve hızlıca çekilirdi. Kılın yapısından dolayı, geri çekilirken beraberinde birçok eti beraberinde götürürdü . Aynı zamanda yemek borusuna da bu işlem uygulanırdı.
At kılı Kurbanın anüsünden içeri yavaş yavaş at kuyruğu sokulur ve hızlıca çekilirdi. Kılın yapısından dolayı, geri çekilirken beraberinde birçok eti beraberinde götürürdü . Aynı zamanda yemek borusuna da bu işlem uygulanırdı.
Çukur

Suçlu, fıçı veya önceden hazırlanan çukurun içine konur, tıkabasa yemek yedirilirdi. Dışkısını yapamayan kurban, fıçı veya çukurun içine dışkısını yapmaya başlayarak zamanla çürümeye başlardı.
Çukur Suçlu, fıçı veya önceden hazırlanan çukurun içine konur, tıkabasa yemek yedirilirdi. Dışkısını yapamayan kurban, fıçı veya çukurun içine dışkısını yapmaya başlayarak zamanla çürümeye başlardı.
Diş ve tırnak sökme
Diş ve tırnak sökme
Mağaraya doldurarak tütsüleme yapma

Bir veya birden fazla suçlu mağaraya kapatılarak içeri duman salınır, böylece ölmesi sağlanırdı.
Mağaraya doldurarak tütsüleme yapma Bir veya birden fazla suçlu mağaraya kapatılarak içeri duman salınır, böylece ölmesi sağlanırdı.
Falaka
Falaka
 Fare

Suçlu olan kişi çıplak bir şekilde ortası delik olan bir sandalyeye oturtulur ve kase alttan yavaş yavaş ısıtılırdı. Sıcak ortamlarda hareketlenen fare, çıkacak bir yer bulamadığı için makat deliğinden kemirmeye başlayarak iç organlara doğru girerdi.
Fare Suçlu olan kişi çıplak bir şekilde ortası delik olan bir sandalyeye oturtulur ve kase alttan yavaş yavaş ısıtılırdı. Sıcak ortamlarda hareketlenen fare, çıkacak bir yer bulamadığı için makat deliğinden kemirmeye başlayarak iç organlara doğru girerdi.
Deri Yüzme

Suçlu kişini derisi yüzülür, derisiz bir şekilde denize atılırdı.
Deri Yüzme Suçlu kişini derisi yüzülür, derisiz bir şekilde denize atılırdı.
Gözlere kızgın demirle mil çekme
Gözlere kızgın demirle mil çekme
Kol ve ayak kemiklerini kırma ve gözlere kızgın sirke dökme
Kol ve ayak kemiklerini kırma ve gözlere kızgın sirke dökme
Sıcak Sac
Sıcak Sac
Kurbanın ağzından aşağı sokulan bir boru ile içine kurşun dökme
Kurbanın ağzından aşağı sokulan bir boru ile içine kurşun dökme
Zina

Zina sonucu hamile kalan kadınlara, özel bir odaya alınır düzenli olarak yemek yedirilir ve düzgün bir şekilde bakımı sağlanırdı. Doğum zamanı elleri arkadan bağlanarak ellerinin açılması önlenirdi. Bebek vajinadan çıkamadığı için kordon bağını kopararak oksijensizlikten ölürdü.
Zina Zina sonucu hamile kalan kadınlara, özel bir odaya alınır düzenli olarak yemek yedirilir ve düzgün bir şekilde bakımı sağlanırdı. Doğum zamanı elleri arkadan bağlanarak ellerinin açılması önlenirdi. Bebek vajinadan çıkamadığı için kordon bağını kopararak oksijensizlikten ölürdü.
 Kurbanı tuz içinde bekletme

Kurban günlerce ıslak tuz doldurulmuş bir çukur içinde beklitilir ve sonrasında birden soğuk suya atılırdı. Hücrelerin birdenbire şişmesi ile şok etkisi yaratılırdı.
Kurbanı tuz içinde bekletme Kurban günlerce ıslak tuz doldurulmuş bir çukur içinde beklitilir ve sonrasında birden soğuk suya atılırdı. Hücrelerin birdenbire şişmesi ile şok etkisi yaratılırdı.
Hadım Etme

Osmanlı zamanında tecavüzcüler hadım edilirdi. Kanunname’nin 26. emrinde “ kız ya da oğlan kaçırıp tecavüz edenin cinsel organı kesile…” ibaresi yer almaktaydı.
Hadım Etme Osmanlı zamanında tecavüzcüler hadım edilirdi. Kanunname’nin 26. emrinde “ kız ya da oğlan kaçırıp tecavüz edenin cinsel organı kesile…” ibaresi yer almaktaydı.
Zina yapan adamın cinsel organını kesme ve sanığa yedirme
Zina yapan adamın cinsel organını kesme ve sanığa yedirme
Çarmıha germe

Çarmıh cezası genellikle casuslara uygulanırdı. Mahkum çırılçıplak bir şekilde çarmığa gerilirdi. Abaza Mehmet Paşa döneminde gerçekleşen bu işkence şeklinde, kaba etler ve omuz bölgesi oyulur yağ mumları dikilerek deve üzerinde halka gösterilirdi.
Çarmıha germe Çarmıh cezası genellikle casuslara uygulanırdı. Mahkum çırılçıplak bir şekilde çarmığa gerilirdi. Abaza Mehmet Paşa döneminde gerçekleşen bu işkence şeklinde, kaba etler ve omuz bölgesi oyulur yağ mumları dikilerek deve üzerinde halka gösterilirdi.
Deve Derisi

Suçlu elleri bağlı bir şekilde güneşin altına yatırılır ve saçları kazınırdı. Saçları kazındıktan sonra kafasına deve veya keçi derisi geçirilir, yavaşça eriyerek suçlunun kafasına yapışırdı. Daha sonrasında saçlar dışarı çıkamayarak, içeri doğru çıkmaya başlardı ve kafatasına geri dönüp beyne ulaşmasıyla suçlu kişi ölürdü.
Deve Derisi Suçlu elleri bağlı bir şekilde güneşin altına yatırılır ve saçları kazınırdı. Saçları kazındıktan sonra kafasına deve veya keçi derisi geçirilir, yavaşça eriyerek suçlunun kafasına yapışırdı. Daha sonrasında saçlar dışarı çıkamayarak, içeri doğru çıkmaya başlardı ve kafatasına geri dönüp beyne ulaşmasıyla suçlu kişi ölürdü.
Bedenleri demir keselerle keseleme
Bedenleri demir keselerle keseleme
Kol ve bacak kesme (Vatan)
Kol ve bacak kesme (Vatan)