Dünyaca ünlü fizikçi ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Stephen Hawking'in ölümünü aile sözcüsü duyurdu. Stephen Hawking yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) ile mücadele veriyordu.
1
Dünyaca ünlü fizikçi ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Stephen Hawking'in ölümünü aile sözcüsü duyurdu. Stephen Hawking yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) ile mücadele veriyordu.
ÖLÜM TARİHİ DE TARİHE GEÇTİ
Pi (?) günü ve Albert Einstein'ın doğum günü, Stephen Hawking'in ölüm günü oldu. Asırlar boyu unutulmayacak sembol bir bilim insanı oldu.
2
ÖLÜM TARİHİ DE TARİHE GEÇTİ Pi (?) günü ve Albert Einstein'ın doğum günü, Stephen Hawking'in ölüm günü oldu. Asırlar boyu unutulmayacak sembol bir bilim insanı oldu.
Unutulmayan sözler:
Hayatı 2014 yılında filme de çekilen (Her Şeyin Teorisi) ünlü fizikçi Stephen Hawking'in bilim tarihine ve insanlığın ortak mirasına bıraktığı kimi tespitleri şöyle:
3
Unutulmayan sözler: Hayatı 2014 yılında filme de çekilen (Her Şeyin Teorisi) ünlü fizikçi Stephen Hawking'in bilim tarihine ve insanlığın ortak mirasına bıraktığı kimi tespitleri şöyle:
1- Ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın.
4
1- Ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın.
3- Aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın. (Stephen Hawking çocuklarına öğütler)
5
3- Aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın. (Stephen Hawking çocuklarına öğütler)
2- Çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur.
6
2- Çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur.
4- Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse sonuç; Kolomb Amerika'ya ilk ayak bastığında Yerli Amerikalıların durumu nasılsa, bizim de durumumuz öyle olur. Bu yüzden istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için, kendimizi daima geliştirmeliyiz.

— "Into the Universe with Stephen Hawking" belgeselinden, 2010.
7
4- Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse sonuç; Kolomb Amerika'ya ilk ayak bastığında Yerli Amerikalıların durumu nasılsa, bizim de durumumuz öyle olur. Bu yüzden istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için, kendimizi daima geliştirmeliyiz. — "Into the Universe with Stephen Hawking" belgeselinden, 2010.
5-Bilimsel Bir Buluşta Aydınlanma Anı Hakkında
Bilimsel Bir Buluşta Aydınlanma Anı Hakkında
Seksle kıyaslayamam ama sanırım bunun orgazmı daha uzun sürüyor.

— Arizona Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmadan, Nisan 2011.
8
5-Bilimsel Bir Buluşta Aydınlanma Anı Hakkında Bilimsel Bir Buluşta Aydınlanma Anı Hakkında Seksle kıyaslayamam ama sanırım bunun orgazmı daha uzun sürüyor. — Arizona Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmadan, Nisan 2011.
6-Engelli bir bireyseniz, büyük ihtimalle bu sizin suçunuz değildir fakat insanlardan acıma beklemenin ya da dünyayı suçlamanın bir yararı da yoktur. Olumlu bir tavır takınmalı ve içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisin. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psikolojik bir engele dönüştürmeyin. Bana göre, fiziksel engelli biri, kendisine fazla engel teşkil etmeyecek fiziksel aktivitelere yönelmeli. Sanırım, Paralimpik Olimpiyat Oyunları pek ilgimi çekmiyor. Bana söylemesi kolay, çünkü atletizm oldum olası ilgimi çekmemiştir. Diğer yandan bilim, engelli insanlar için çalışabilecekleri uygun bir alan. Çünkü olayın çoğu zihinde bitiyor. Elbette, deneysel çalışmalar biraz problem çıkartabilir ama, teorik düşünmek de oldukça ideal. Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisi yapın.

— Engelli Bireyler ve Bilim adlı makalesinden, Eylül 1984.
9
6-Engelli bir bireyseniz, büyük ihtimalle bu sizin suçunuz değildir fakat insanlardan acıma beklemenin ya da dünyayı suçlamanın bir yararı da yoktur. Olumlu bir tavır takınmalı ve içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisin. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psikolojik bir engele dönüştürmeyin. Bana göre, fiziksel engelli biri, kendisine fazla engel teşkil etmeyecek fiziksel aktivitelere yönelmeli. Sanırım, Paralimpik Olimpiyat Oyunları pek ilgimi çekmiyor. Bana söylemesi kolay, çünkü atletizm oldum olası ilgimi çekmemiştir. Diğer yandan bilim, engelli insanlar için çalışabilecekleri uygun bir alan. Çünkü olayın çoğu zihinde bitiyor. Elbette, deneysel çalışmalar biraz problem çıkartabilir ama, teorik düşünmek de oldukça ideal. Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisi yapın. — Engelli Bireyler ve Bilim adlı makalesinden, Eylül 1984.
7- Her şeyin önceden belirlenmiş olduğunu, yapacak bir şeyin olmadığını iddia eden insanların bile, karşıdan karşıya geçerken sağına ve sollarına baktıklarını farkettim.

—Black Holes and Baby Universes and Other Essays adlı kitabından.
10
7- Her şeyin önceden belirlenmiş olduğunu, yapacak bir şeyin olmadığını iddia eden insanların bile, karşıdan karşıya geçerken sağına ve sollarına baktıklarını farkettim. —Black Holes and Baby Universes and Other Essays adlı kitabından.
8- Din ve bilim arasında önemli bir fark vardır. Din, otoriyete kuruluyken; bilim, gözlem ve mantığa dayanır. Bilim galip çıkacaktır, çünkü işe yarar.

— ABC kanalına verdiği bir röportajdan, Haziran 2010.
11
8- Din ve bilim arasında önemli bir fark vardır. Din, otoriyete kuruluyken; bilim, gözlem ve mantığa dayanır. Bilim galip çıkacaktır, çünkü işe yarar. — ABC kanalına verdiği bir röportajdan, Haziran 2010.
9-  I.Q. Seviyesi Hakkında
I.Q. Seviyesi Hakkında
sgtr.files.wordpress.com
Hiçbir fikrim yok. I.Q. seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır.

— New York Times, Aralık 2004.
12
9- I.Q. Seviyesi Hakkında I.Q. Seviyesi Hakkında sgtr.files.wordpress.com Hiçbir fikrim yok. I.Q. seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır. — New York Times, Aralık 2004.
10- Kadınlar tam bir muamma.

— New Scientist, Ocak 2012.
13
10- Kadınlar tam bir muamma. — New Scientist, Ocak 2012.