19 Mayıs coşkuyla kutlanacak

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İstanbul'da çok sayıda kurum ve kuruluşun katılımıyla kutlanacak. Vatan Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği ise "Türk Milleti Ayakta" sloganıyla, 19 Mayıs'ta Ankara'da "T.C. İçin Türk Milleti Ayakta" mitingi düzenleyecek.

18 Mayıs 2013 Cumartesi, 06:15
Abone Ol google-news

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Hacı Bektaş Eğitim ve Kültür Derneği, Memleket Sevdalıları Derneği, Sanatçılar Girişimi, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve 68’liler Birliği Vakfı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü, parti ve sendikanın bir araya gelerek oluşturduğu “Vatan Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği”, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”nda Ankara’daki kutlamalara katılacaklarını belirttiler.

Yapılan açıklamalarda Türk milletinin yalnızca anayasadan değil, tarihten de silinmek istendiğine dikkat çekilerek “Atatürk’te birleşen, gerçekten barışın ve kardeşliğin Türkiye’sini kuracak olan, ortaçağ karanlığını aydınlığıyla parçalayacak olan, dünyaya yepyeni bir bağımsızlık destanı kazandıracak olan, kardeşliğin en büyük hali olan milletin ferdi, seni; 19 Mayıs Pazar günü 12.00’de Ankara’ya bekliyoruz” denildi.

İstanbul’da ise yerel yönetimler ve sivil kuruluşlar hazırladıkları coşkulu kutlama programları ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayacak.

İstanbul’daki kutlamalar

Tüm İstanbulluları Şişli’ye davet eden Şişli Belediyesi, 19 Mayıs Pazar günü saat 13.00’te Şişli Atatürk Evi’nin önünden başlayacak yürüyüş düzenleyecek. Etkinlik, Cevahir Alışveriş Merkezi’nde son bulacak. Kartal Belediyesi ise 19 Mayıs günü Kartallı Kazım Meydanı’ndan Kartal Meydanı’na kitlesel bir yürüyüş düzenleyecek. Akşam saat 20.00’de ise gerçekleştirilecek konserde Irmağın Kıyısında isimli müzik grubu ve şarkıcı Gülşen sahneye çıkacak.

Kadıköy Belediyesi de 19 Mayıs Pazar günü saat 19.00’da Bağdat Caddesi’nden Göztepe Parkı’na kitlesel yürüyüşle görkemli kutlama yapacak.

Türkiye Gençlik Birliği, 19 Mayıs’ta Sıhhiye’de “T.C. İçin Türk Milleti Ayakta” mitingi için çağrı klipleri hazırladı. TGB’nin yayımladığı son klibin başrol oyuncuları ise Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ve TEMA Vakfı Kurucu Başkanı Hayrettin Karaca. Sekiz kişinin oynadığı klipte, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü canlandırıldı. Her oyuncu bir kelimenin yazılı olduğu bir levha taşırken hepsinin yan yana gelmesiyle “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir” yazıldı. “Türkiye” kelimelerini Muazzez İlmiye Çığ ve Hayrettin Karaca taşırken, “Cumhuriyetini” kelimesini bir kadın, “kuran” kelimesini bir işçi, “halkına” kelimesini bir köylü, “Türk” kelimesini bir esnaf, “milleti” kelimesini bir Kürt genci, “denir” kelimesini ise TGB’li bir kadın oyuncu taşıdı.

İlkokul ve ortaokullar da tatil

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılan liselilerin yanı sıra ilkokul ve ortaokulların da 20 Mayıs günü tatil olduğunu söyledi.