23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Başladı

Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Altı kıtadan 97 ülkeyi, 3 bin 148 sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı bir araya getirdi.

19 Temmuz 2017 Çarşamba, 08:56
Abone Ol google-news

Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, yeni Samsun 19 Mayıs Stadyumu’ndaki açılış töreni ile start aldı.

Oyunların ateşini, tam 11 Deaflympics’i yerinden gören Ertuğrul Bursa yaktı. Altı kıtadan 97 ülkeyi, 3 bin 148 sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı bir araya getiren 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları açılış törenine, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç katıldı.

Yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlenen törende tüm ülkelerin sporcuları, antrenörleri ve delegeleri geçit töreninde tüm Samsun’u, Türkiye’yi ve dünyayı selamladı.Geçit töreninin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, gönderdikleri mesajlarla 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek tüm sporculara başarılar dilediler.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach adına konuşmasını IOC Degelesi Sam Ramsamy okudu. Bach, konuşma metninde, ICSD’’nin, sporun tüm dünyada yaygınlaşması yönünde katkı verdiğini ve Olimpiyat ailesinin önemli bir ferdi olduğunu söyledi.

Ardından sahneye gelen Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev, ilk kez 1924’te düzenlenen Deaflympics’in tarihin en eski ikinci çoklu spor organizasyonu olduğunun altını çizerek, hazırlık sürecinde Türkiye’nin çok güçlü bir ülke olduğunu gördüklerini ve Türkiye’nin bu konuda tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi.


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, tüm konukları selamladıktan sonra, “23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, benim de memleketim olan güzel Samsun için heyecan verici bir tecrübe olacaktır” dedi. Bakan Çağatay Kılıç, Deaflympics için esnaftan hava yolu kabin memuruna kadar 5 bin kişinin işaret dili eğitimi aldığını hatırlattı. Bakan Çağatay Kılıç, Deaflympics Samsun 2017’nin, Türkiye hakkında yürütülen uluslararası karalama kampanyalarına, Türkiye’nin huzurlu ve emniyetli bir ülke olduğuna dair küresel ölçekte verilmiş en önemli cevap olduğunu söyledi. Kılıç, "Geçmişte, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinin ateşinin yandığı Samsun, bugün de dünya çapında bir sevgi ve dostluk meşalesinin yanışına tanıklık etmektedir. 23.’sünü hayata geçirdiğimiz Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için 8 farklı ilçemizde 42 tesis hizmete açılmış ve böyle devasa tesislerin çok kısa sürede hazır hale getirilmesi Deaflympics tarihine bir ilk olarak geçmiştir” ifadelerini kullandı.

“DEAFLYMPİCS TARİHİNİN EN BÜYÜK ORGANİZASYONUNU YAPTIK"
Dünyanın en büyük işitme engelliler olimpiyatlarının açılışını yaptıklarını ifade eden Bakan Kılıç, şunları söyledi:
“6 farklı kıta ve 97 ayrı ülkeden gelen 3bini aşkın sporcu ve toplamda 5 bini aşkın katılımcıyla 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Deaflympics tarihinin en büyük organizasyonudur. Bu rekor düzeydeki katılım; ülkemiz için yürütülen birtakım siyasi algıların aksine, Türkiye’nin huzurlu ve emniyetli bir ülke olduğunun küresel ölçekte verilmiş en kuvvetli cevabıdır. Bugün mutluluk ve gururla belirtebiliriz ki ülkemiz; karalama çalışmalarının hepsini bertaraf ederek hak ettiği bu neticeyi almıştır. Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonuna ev sahipliği yapmak; farklı dil, din, uyruk ve kültürlerden katılımcılarımızı ağırlamak; asırlar boyunca pek çok farklılığı kardeşçe içinde yaşatan kadim Anadolu topraklarımız için bir mutluluk ve gurur vesilesidir. Türkiye; doğu ve batının, eski ve yeninin, tarih ve geleceğin birleştiği bir köprüdür. Kurduğumuz sporcu köyünde konuk edeceğimiz misafirlerimiz de, inanıyoruz ki Türkiye’nin medeniyetleri kaynaştıran atmosferi içerisinde fair-play ve centilmenlik ruhuyla kısa sürede kaynaşacaklardır."
Protokol konuşmalarının ardından ICSD marşı çalındı ve 30 Temmuz’daki kapanış seremonisine kadar Samsun’da dalgalanacak olan ICSD bayrağı göndere çekildi.

OLİMPİYAT ATEŞİN ERTUĞRUL BURSA YAKTI
Deaflympics Samsun 2017’nin meşalesini stadyuma, Türkiye’ye Deaflympics tarihinde ilk madalyayı kazandıran milli güreşçi İsmail Otamış getirdi. Ardından meşaleyi 1997’de futbolda Deaflympics şampiyonluğu yaşamış isimlerden Kemal Baloğlu ve Selahattin Bozdağ devraldı. Meşale son olarak, sekizi yaz üçü kış olmak üzere tam 11 Deaflympics’i yerinde gören Ertuğrul Bursa’ya geçti.
Bursa’nın, 1969’da Gündüz Tekin Onay’ın futbol milli takımına almasıyla başlayan ve önce futbolcu ardından teknik delege olarak 48 yıldır devam eden Deaflympics serüveni, Olimpiyat ateşini yakma onuruna erişmesiyle sürmüş oldu.
Anadolu motifleriyle bezeli olan ve üzerinde ICSD’nin dört konfederasyonunun renklerini bir araya getiren meşale, Ertuğrul Bursa tarafından alkışlar eşliğinde yakıldı. Daha sonra, İsmail Otamış’ın basketbol milli takımında forma giyen oğlu Ömer Otamış, sporcu yemini için sahneye geldi. Sporcu yeminin ardından, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.
Farklı dans gruplarının sergilediği kültürel programla devam eden seremoni, şarkıcı Murat Boz’un verdiği konserle ve ardından havai fişek gösterisiyle tamamlandı.


GEÇİT TÖRENİNDE DOSTLUK RÜZGARLARI
Sporcuların geçit törenine, olimpiyat ruhuna yaraşır bir biçimde dostluk rüzgârları damga vurdu. Almanya ve Brezilya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden sporcular, kendi bayraklarının yanı sıra Türk bayrağıyla yürüdüler. Çinli sporcular da hem Türk bayrakları taşıdılar, hem de “Hello Turkey” (Merhaba Türkiye) pankartlarıyla çıktılar. Türk seyirciler de aralarında Yunanistan ve Polonya’nın olduğu birçok ülkenin sporcularından bu ülkelerin bayraklarını aldılar ve tribünlerden dostluk mesajları verdiler.


BAYRAKLARINI TEK BAŞLARINA TAŞIDILAR
Deaflympics Samsun 2017’ye sadece birer sporcuyla katılan Filipinler, Malta, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yemen ve Guatemala’nın bayraklarını sırasıyla
Dominique Camus Nuevo, George Vella, Andreas Constantinou, Mohammed Abdullah Alkhawlani ve Sergio Pablo Aragon taşıdı. Resmi geçit töreni açıklama yapan sporcular, ülkelerinin tek temsilcisi olmalarının kendilerine verdikleri sorumluluğun bilincinde olduklarını söylediler.

MASKOT ÇAKIR HEM COŞTU HEM COŞTURDU
İşaret diliyle iletişim kurabilen ve bu özelliğiyle dünyanın ilk konuşan maskotu olan Çakır, her zamanki gibi açılışta da herkesin sevgilisi oldu. Stada ulaşır ulaşmaz tribünlerin sevgi gösterisiyle karşılaşan Çakır, tek tek tüm tribünlere çağrıldı. Maskot Çakır’a en büyük ilgiyi yine çocuklar gösterdi.

BİN 500 GÖNÜLLÜ STADYUMDAYDI
Deaflympics Samsun 2017’de görev yapan, 250’si işitme engelli toplam bin 500 gönüllünün tamamı açılış seremonisi için yeni 19 Mayıs Staydumu’ndaydı. 400 gönüllü sahada görev alırken, bin 100 gönüllü de töreni tribünlerden takip etti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDEYDİ
Deaflympics boyunca güvenlik sıkıntısı yaşanmaması için 3 bin 300’ü özel olarak oyunlarda olmak üzere toplam 5 bin 300 güvenlik mensubu görev alıyor. Açılış seremonisinde de, görev yeri Samsun olan güvenlik mensuplarının yanı sıra, çevre illerden de çok sayıda güvenlik görevlisi görevdeydi.

ULAŞIM ÜCRETSİZDİ
Samsunlular, Ondokuzmayıs Üniversitesi yerleşkesinden Tekkeköy’e kadar uzanan hafif raylı sistemi hiçbir ücret ödemeden kullanarak açılış seremonisine ulaştılar. Aynı zamanda Samsun’un farklı ilçelerinden de stadyuma ücretsiz otobüs seferleri düzenlendi.
Olimpiyatlar, 31 Temmuz’a kadar Samsun ve 8 ilçesinde devam edecek.