3. Köprü'yü kimin yapacağı belli oldu

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprü ihalesini İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu kazandı.

29 Mayıs 2012 Salı, 08:54
Abone Ol google-news

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren 'Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi'nin ihalesinde teklifler açıldı.

Kazanan İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu oldu.

Son değerlendirmeler sonrasında Salini-Gülermak Ortak Girişimi, İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu ile Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubunun teklifleri kalmıştı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tekliflerle ilgili yaptığı açıklamada, İtalyan Salini-Gülermak Ortak Girişim Grubunun 3'üncü köprü tasarımında şartnamede belirtilen hususlara uymadığının tespit edildiğini belirterek, "Boğaz Köprüsü'nün ayak ve temellerinin karada kurulması, deniz trafiğinin herhangi bir şekilde etkilenmemesi, olası deniz kazalarında köprü ayaklarının zarar görmemesi için köprü ayaklarının karada planlanması şartnamede özellikle dikkate alınmıştır. Ancak Salini-Gülermak teklifinin denizde kulelerin inşasını öngördüğü ve bu şekilde projelendirdiği görülmüştür; bu yönü ile söz konusu teklif şartname isteklerini karşılamadığından son aşamada değerlendirme dışında tutulmuştur" dedi.

Bakan Yıldırım YİD Modeli ile gerçekleştirilecek projenin, yapım süresi dahil en kısa süreyi teklif eden konsorsiyuma verileceğini belirterek, Astaldi-İçtaş Ortak Girişim Grubu'nun 10 yıl 2 ay 20 günlük teklifinin en uygun teklif olduğunu açıkladı. Yıldırım, Cengiz İnşaat-Limak-Makyol-Kalyon Ortak Girişim Grubunun ise 14 yıl 9 ay 19 gün teklif verdiğini söyledi.

Bu süreye yapım süresinin de dahil olduğunu belirten Bakan Yıldırım, "Yapım süresi bir anlamda yükleniciyi de ilgilendiriyor. Ne kadar erken yaparsa o kadar geri dönüşü hızlı olacak. O bakımdan yüklenicilerin zaman kaybetmeden krediyi beklemeden bunun için harekete geçeceğini tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım 3'üncü köprü için yatırım tutarının 2.5 milyar dolar civarında olduğunu söyleyerek, "Bu rakam artabilir de azalabilir de" dedi.

Bundan sonraki adımın bakanlık onayı olduğunu belirten Bakan Yıldırım, "İhale komisyonu çalışmalarını tamamlayıp genel müdür onay için bakanlığa gönderecek. Bakanlık onayı yaptıktan sonra görevli şirkete durum bildirecek oda gerekli hazırlıkları yapıp sözleşme imzalanması için idare ile bir araya gelecek. Bu işlem tamamlandıktan sonra işyeri teslim süreci var, işyeri teslim süreci tamamlandıktan sonra kredi çalışmalarını beklemeden firma isterse öz kaynak ile çalışmalarına başlayacak. Buna mani bir hal yok. Bizde böyle olmasını arzu ediyoruz. Projenin tamamlanması için. Hedefimiz 36 ay içinde köprü yolu yapıp en geç 2015 sonunda İstanbul'un hizmetine sunmaktır" şeklinde konuştu.