5 bin 500 madenciyle ‘Özelleştirmeye Hayır’

Zonguldak’ta Genel Maden İşçileri Sendikası’nın öncülüğünde düzenlenen ‘Özelleştirmeye Hayır’ eylemine uluslararası destek de geldi. IndustriALL “Sizler yalnız değilsiniz” açıklaması yaptı.

14 Temmuz 2016 Perşembe, 19:51
Abone Ol google-news

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi’nin özelleştirileceği iddiaları üzerine harekete geçen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi 5 bin 500 işçi dün alanlara indi.

Eyleme TTK’ye ait Armutçuk, Amasra, Karadon, Kozlu, Üzülmez müesseselerinde çalışan işçiler katıldı.

Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak üzerinde 1990 ve 1994 yıllarında, 5 Nisan kararlarında olduğu yine kara bulutlar dolaştığını, maden ocaklarının, demir- çelik sektörünün tehdit edildiğini söyledi. Demirci, “Ülkemiz sanayisinin belini kırmak istiyorlar. Uluslararası tekeller ve yerli işbirlikçileri, kendi kazançlarını artırmak için bizi, Zonguldak ve bölge halkını, sonra da ülkemiz insanlarını işsizliğe, açlığa, yoksulluğa mahkum etmek istiyorlar. Bugün bunun ilk adımını TTK Karadon Müessesesi’nde atmak istiyorlar. Çünkü Karadon Müessesesi, TTK’nin bel kemiğidir. En kısa sürede TTK’den kurtulmanın hesabını yapıyorlar. Buna izin verecek miyiz? TTK’nin özelleştirilmesi girişimlerinden vazgeçildiği resmen açıklanıncaya kadar eylem ve etkinliklerimiz devam edecek. Son nefesimize kadar, bir tek arkadışımız dahi ayakta kalsa bu mücadele, madenci kardeşlerimiz ve Zonguldak halkımızla birlikte devam edecektir” dedi.

Uluslararası destek

Merkezi İsviçre’de bulunan ve 143 ülkeden 700 sendikaya üye 50 milyondan fazla maden, enerji ve sanayi işçisini temsil eden Küresel Sanayi İşçileri Sendikası IndustriALL Global Union, Zonguldaklı maden işçilerine destek ve dayanışma mesajı yayınladı.

Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan imzasıyla IndustriALL Global Union adına yayımlanan mesajda “Sizler yalnız değilsiniz. Sizin onurlu ve kararlı mücadeleniz aynı zamanda küresel sendikamıza üye milyonlarca işçinin de mücadelesidir” denildi.