600 kuaförden ortak proje: Çocuk gelinlerin saçını yapmayacağız

Antalya'da kuaförler çocuk gelinlerin saçını yapmayacak, şiddete uğrayan kadınların morlukları da kapatılmayacak.

22 Kasım 2016 Salı, 16:42
Abone Ol google-newsMuratpaşa Belediyesi, çocuk gelinler ve kadına yönelik şiddetle mücadele için Antalya'daki 600 kadın kuaförüyle ortak proje yürütüyor. Belediyenin kadına yönelik şiddeti azaltmak için oluşturduğu Al Yazma Grubu, 'Mor Makas Projesi'yle kadın kuaförlerini bilgilendirdi. Belediye yetkilileri, eğitimlerle kuaförlere şiddete uğrayan kadınların haklarının yanı sıra, yardım için başvuracak adresler ile erken yaşta evlenmeye zorlanan çocuk gelinlerin saçını yapmamaları gerektiğini anlattı. Projenin saha çalışması 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü başlayacak.

PROJE TÜRKİYE'YE YAYILSIN

Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Ümit Uysal, TBMM'nin gündeminde olan cinsel istismar düzenlemesinden yaklaşık 1.5 ay önce Mor Makas Projesi'ni başlattıklarını söyledi. Al Yazma Grubu'nun kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla yıllar önce oluşturulduğunu anlatan Uysal, bu grupta yer alan doktor, psikolog, hukukçuların kadınlara yardımcı olduğunu kaydetti. Kadın Danışma Merkezi de kuracaklarını aktaran Uysal, şöyle konuştu:

“Antalya'daki kuaförlerimizle toplantı yaptık. Şiddete uğrayan kadınlarımızın hemen yasal mercilere bildirilmesi için belediyelerle irtibat kurulmasını istedik. Çocuk gelinlerin saçının yapılmaması ve belediyeyle iletişime geçmelerini istedik. Çocuk gelinlere dur deme amacıyla projemizin bütün Türkiye'ye yayılmasını diliyoruz."

AİLELER İKNA EDİLECEK

Başkan Uysal, kuaförün, salonlarına gelen çocuk gelini anladığı anda işlem yapmayıp durumu kendilerine haber vereceğini, belediyenin de emniyet yetkilileriyle ortak hareket edeceğini söyledi. Uysal, belediyenin ilgili birimlerinin aile ve çocukla görüşerek bu fikirden caydırmaya çalışacağını vurguladı.

MORLUKLAR KAPATILMAYACAK, SAÇLAR YAPILMAYACAK

Antalya Kuaförcüler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir, meslekleri gereği sürekli kadınlarla iletişim içinde olduklarını kaydetti. Kadına ve çocuklara yönelik şiddete duyarsız kalamayacaklarını aktaran Demir, bu tür olaylara şahit olduklarını anlattı. Mor Makas Projesi'yle şiddete uğrayan kadınları ilgililere yönlendireceklerini belirten Demir, şöyle konuştu:

“Bedeni ve psikolojisi henüz çocukluğunu tamamlayamamış kızlarımız zorla ya da tecavüze uğraması sonucu evlendiriliyor. Biz çocuk gelinlerin saçlarını artık yapmayacağız. Ne kadar çok para teklif ederlerse etsinler, hiçbir şekilde çocuk gelinlere dokunmayacağız. Türkiye'nin hiçbir noktasında yapılsın istemiyoruz. Aynı zamanda şiddete uğrayan kadının morluklarını da kapatmayacağız."

KADINLAR KENDİLERİNİ EVE KAPATIYOR

15 yıldır kadın kuaförlüğü yapan Yasemin Şakır, çocuk gelinler konusunda duyarlı olduğunu söyledi. Etrafında küçük yaşta evlendirilen ve şiddete maruz kalanlar olduğunu belirten Şakır, salonuna gelen çocuk gelinlerin saçını asla yapmayacağını kaydetti. Şakır, “Gelen olursa o çocukları ilgili yerlere yönlendirmek için çabalarım. Antalya'daki kuaförler olarak çocuk gelinlere hayır diyoruz ve onların saçını yapmayacağız" diye konuştu.

Şiddete uğrayan kadın tanıdıklarının morluklarını kapatmak yerine kendilerini evlerine kapattığını anlatan Şakır, “Keşke morluklarını kapatmak için salonumuza gelseler de onlara yardımcı olabilsem. Maalesef kadınlarımız kendilerini evlerine kapatıyor" dedi.