70 yıllık imece

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Genel Merkezi (YKKED) 'Engin Tonguç İmecevi' köy enstitisü mezunları, çocukları ve dostlarının katılımıyla açıldı.

15 Haziran 2015 Pazartesi, 09:58
Abone Ol google-news
YKKED. 5. Olağan Genel Kurulu öncesi bu merkezi köy enstitüsünün özelliklerinden biri olan imece yöntemiyle açtıklarını ve tapusunu aldıklarını belirten dernek başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, “İmece ve dayanışma yöntemiyle bu yerimizi açıyoruz. Özellikle Engin Tonguç öğretmenime çok teşekkür ediyorum. Burası devrimcilerin, aydınlamanın, bilimsel, çağdaş eğitimden yana olanların yeridir. Köy Enstitülerinin aydınlık meşalesi burada yanmaya devam edecek” sözleriyle açılış konuşmasını yaptı.  

Köy Enstitüleri'nin kuramcısı ve uygulayıcısı, eğitim devrimcisi  'Baba Tonğuç'un oğlu Dr. Engin Tonguç 'da ”600 arkadaşımızın katkısıyla kurulan buraya benim ismimi verildiğini bilseydim önlemeye çalışırdım. Önemli olan imeceye katılımdır, oran önemli değildir“ dedi.

Kızılçullu Köy Enstitüsü'nün ilk mezunlarından  90 yaşındaki İlyas Kalay,  ”Okul dönemizdeki öğrenim, üretim biçimimiz, derneğimiz dergisinin adı gibi, buranın da imeceyle kurulması kültürel mirasımızın yaşatıldığının, paylaşıldığının bir kanıtını daha oluşturuyor. Dayanışmanın, yardımlaşmanın, ortak aklın ürünüdür bu mekan” olduğunu belirtti.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ” Benim siyasetteki öğretmenim köy enstitülü Ferhat Arslantaş'tır. Ondan çok şeyler öğrendim.  Yemin töreninden sonra ilk işim arkadaşlarımla birlikte imza toplayıp, Köy Enstitülerinin yeniden açılması için yasa tasarısı vereceğim” dedi.

Gazetemiz yazarı Işık Kansu da, ”Köy Enstitüsü aydınlığını, sevgisini bugün de burada yaşamaktan çok mutluyum” dedi.