9. İstanbul Bach Günleri devam ediyor

European Union Baroque Orchestra'nın 8 Eylül'de Beyoğlu'nun en görkemli yapılarından biri olan St. Antuan Kilisesi'nde verdiği konserle başlayan '9.İstanbul Bach Günleri' 23 Eylül'e kadar sıra dışı konserlerle devam edecek.

Yayınlanma: 19.09.2011 - 13:48
Abone Ol google-news

Dünyaca ünlü klavsen sanatçısı Lars Ulrik Mortensen’in yönetimindeki European Union Baroque Orchestra’nın 9 Eylül’de, Santa Maria Kilisesi’nde verdiği ikinci konserin ardından, 17-18 Eylül akşamları St.Antuan Kilisesi’nde dünyaca ünlü Çek çello virtüözlerinden Jiri Barta’yı dinledik. 

Jiri Barta, iki ayrı günde iki ayrı programla dinleyici karşısına çıkarak Bach’ın altı çello süitini muhteşem bir yorumla çaldı. Sanatçıyı ve seyirciyi zorlayan sıcağa rağmen kilisede Barta gibi büyük bir virtüözden Bach’ın çello süitlerinin altısını bir arada dinleme fırsatını yaratan “9.Bach Günleri” tam not aldı.

“Bach Günleri’ni kaçıranlar için son iki konser fırsatı daha var. The Daily Telegraph gazetesinin performansını “Klavsen gizlendiği yerden çıkıyor… Muhteşem!” sözleriyle anlattığı, genç yaşına rağmen kariyerine birçok başarı sığdırmış olan İran doğumlu Mahan Esfahani 21 Eylül akşamı saat 20.30’da St. Antuan Kilisesi’nde Bach’ın ‘Goldberg Varyasyonları (1-32 BMW 988)’nı çalacak. Festivalin kapanış konserini ise ‘ustaların ustası’ olarak tanımlanan, Bach müziğinin en büyük ismi, tarihi enstürmanlara dikkat çeken Gustav Leonhardt’ın 23 Eylül akşamı saat 20.30’da gene St. Antuan Kilisesi’nin görkemli mekanında verecek. Leonhardt, neredeyse 50 yıldır Barok öncesi müziğe dair kuramsal ve uygulamalı çalışmaların en yetkin uzmanlarının başında geliyor. Bu ard arda gelen iki konser genç ve usta iki klavsen sanatçısının Bach yorumlarını karşılaştırma fırsatı da verecek.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler