"AB masasında yemekler ırkçılıkla zehirleniyor"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik, "Bugün maalesef AB masasında yemekler ırkçılık ve önyargı ile zehirlenmiştir. Ve bazı çevreler, sadece bu zehirli yemekleri tatmak isteyenlerin masada yer bulabileceği anlayışını yaymak istemektedir" dedi.

Yayınlanma: 21.09.2011 - 08:52
Abone Ol google-news

Bağış, İtalyan ''La Repubblica'' gazetesinden Marco Ansaldo'ya verdiği demeçte, Türkiye ile AB arasında yürümeyen şeyin ne olduğu sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Türkiye'nin masasında herkese yer vardır. AB bu ideale dayanan bir birlikti ve masada herkese yer var anlayışı geçerliydi. Ancak bugün maalesef AB masasında yemekler ırkçılık ve önyargı ile zehirlenmiştir. Ve bazı çevreler sadece bu zehirli yemekleri tatmak isteyenlerin masada yer bulabileceği anlayışını yaymak istemektedir."

Türkiye'nin Avrupa yolundaki amacı sorulan Bakan Bağış, "Türkiye'nin AB üyelik süreci bizim demokratik, şeffaf ve müreffeh bir ülke olmamız için itici gücümüzdür. Türkiye'nin AB üyelik süreci, Türkiye'yi en yüksek demokratik standartlara ulaştıracak bir reform sürecidir. Bu nedenle, sürecin sonuçtan daha önemli olduğuna inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Ankara'nın Avrupa'ya ne getireceği sorusuna Bağış, Türkiye'nin AB üyeliğinin, yoksulluğa sürükleyen kafa yapısının, toleranssızlığın, İslam karşıtlığının ve aşırıcılığın panzehiri olduğunu ifade etti.
 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon