AB, seçimlere yüksek katılımı övdü

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi, Türkiye’nin 1 Kasım genel seçim sonuçlarını değerlendirdikleri ortak açıklamalarında, seçimlere katılımın yüksek oranlara işaret ettiğini vurgularken, belli konularda Türkiye ile işbirliği içinde ilerleme arzusunda olduklarını ifade etti.

02 Kasım 2015 Pazartesi, 14:15
Abone Ol google-newsAB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ve Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Avrupa Komisyonu komşuluk politikası ve genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn ortak bir yazılı açıklama ile yüzde 85’e ulaşan katılım oranının, “Türkiye halkının demokratik süreçlere olan kuvvetli bağlılığını yeniden gösterdiğini” açıkladı.

AB: Türkiye ile işbirliğine devam

Ortak açıklamada, “AB, Türkiye ile ortaklığı ilerletmek amacıyla ve tüm yurttaşların yararına olacak şekilde işbirliğini arttırmak için yeni hükümet ile beraber çalışacaktır” denildi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland da Başbaşakn Ahmet Davutoğlu’nun arayarak seçimlere katılım oranı ve partinin yakaladığı sonuçlar için kendisini kutladığını duyurdu.

"Kurulacak hükümetin toplumun tüm kesimlerini kucaklayacağına inanıyoruz"

Jagland, kurulacak hükümetin Türkiye’nin bugün karşılaştığı sorunları çözmek için inisiyatif alacağına ve sadece çoğunluk ile birlikte oy verenlerin değil, toplumun tüm kesimlerinin kucaklanacağı kapsayıcı bir hükümet oluşacağına olan inancını bildirdi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Türkiye’nin 2 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaparak krizde oynadığı rol, bunun yanında fikir özgürlüğü ile hukuki süreçlere ilişkin reformlar konusunda Türkiye ile diyalog ve işbirliğini sürdürmeyi sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.