AB Suriyeli muhaliflere silah ambargosunu kaldırdı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, AB'nin Suriye'ye uyguladığı silah ambargosunun kaldırılmasının kendileri için hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

28 Mayıs 2013 Salı, 08:00
Abone Ol google-news

Rus devlet haber ajansı İtar-Tass'a konuşan Sergey Ryabkov, AB'nin aldığı kararın, "Suriye krizinin politik çözümüne katkı sağlamayacağı gibi haziran ayında Cenevre'de düzenlenmesi planlanan uluslararası konferansa da olumsuz etki yapacağını" ileri sürdü.

"Cenevre-2"
konferansı öncesinde böyle bir kararın alınmasının, toplantının amacına ve ruhuna tamamen ters olduğu görüşünü dile getiren Ryabkov, "Bir taraftan kanın akmasını durdurmak isteyeceksiniz, diğer taraftan da muhalefeti silahlandıracaksınız" ifadelerini kullandı.

"Cenevre-2"
konferansına İran'ın katılmamasının doğru bir karar olmayacağını belirten Rbyakov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, "Eğer herkes İran'ın Suriye'de yaşananlardan doğrudan etkilendiğini kabul ediyorsa, İran'ın görüşmelere katılması gerekir" şeklindeki açıklamasını hatırlattı.


İspanya, Suriyeli muhaliflere direkt silah vermeyecek'

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanlarının, Brüksel'de yaptıkları toplantı sonrasında Suriyeli muhaliflere silah ambargosunun kaldırılmasıyla ilgili kararını değerlendiren İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, ''AB'nin bu kararını desteklesek de İspanya, Suriyeli muhaliflere direkt silah vermeyecek'' dedi. Bu zamana kadar yaptıkları tüm açıklamalarda Suriyeli muhaliflere siyasi destek veren ancak silah yardımını sakıncalı bulan İspanyol hükümeti, son olarak geçen hafta Suriyeli muhaliflere "sivil halkı korumaya yönelik savunma malzemesi yardımı yapılmasına onay verdiğini" duyurmuştu.

Brüksel'deki toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Margallo, ''İspanya, silah ambargosunun kaldırılmasına izin veren karara destek çıkacaktır ancak direkt olarak silah yardımı yapmayacaktır. Bizim yaptığımız, silah ambargosunun kaldırılmasına karar vererek siyasi bir mesaj vermektir. Bu direkt silah yardımı yapacağız anlamına gelmez. Sivil halkın korunması için savunma malzemesinin ulaşmasını kolaylaştıracak şekilde ambargo yumuşatılmalıdır'' şeklinde konuştu.