ABD ile Kuzey Kore 4 konuda anlaştı

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un tarihi zirve sonrasında imzaladıkları anlaşmada, “Kore Yarımadası’nda sürecek olan barışa” dikkat çekildi. İkili görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Trump, Kuzey Kore ekonomisinin "ciddi bir potansiyeli" olduğunu söyledi.

12 Haziran 2018 Salı, 11:15
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Donald Trump ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) lideri Kim Jong Un arasında, Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırmaya yönelik tarihi zirvede Singapur'da yapıldı. Tarihte ilk kez bir Kuzey Kore Lideri, ABD Başkanı bir araya gelirken, heyetler arası görüşmeler ve çalışma yemeğinin ardından kameralar karşısına geçen iki lider, ortak bir metne imza attı. 

"Savaş oyunlarını durduruyoruz"

Donald Trump, Güney Kore'yle ortaklaşa yürüttükleri savaş oyunlarını durduracağını açıkladı. ABD başkanının "çok maliyetli" ve "çok provokatif" olarak nitelediği savaş oyunlarının hedefinde Kuzey Kore vardı.

 "Büyük bir sorunu çözeceğiz"

Trump, "Kısa süre sonra her şeyi gereceksiniz. Son derece kapsamlı, ortak bir mektuba imza attık. Her iki tarafın da sonuçlardan etkileneceğini düşünüyorum. İki taraf da iyi niyetle yaklaştı, çaba gösterdi ve hazırlıklar yapıldı. Bugün yaşananlardan gurur duyuyoruz" dedi. "Büyük bir sorunu çözeceğiz ve bunu dünya için yapacağız" diyen ABD Başkanı, bu aşama gelinmesinin olağanüstü bir başarı olduğunu vurguladı.

Kim'le arasında özel bir bağ kurulduğunu belirten Trump, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanmaya en kısa zamanda başlayacağını söyledi. Ancak bunun tüm nükleer silahların imhası anlamına gelip gelmediği bilinmiyor.

 Trump, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"Yoğun görüşmeler gerçekleştirdik ve ikimiz için de hayal edilenden daha iyi bir sonuç geldi, umulandan çok daha başarılı oldu. (Kim Jong-un'a) Sizinle olmak büyük bir şeref, teşekkür ediyorum."

Görüşmeyi 'tarihi' olarak niteleyen Kim de "Geçmişi geçmişte bırakmaya karar verdik. Dünya büyük bir değişime tanıklık edecek" ifadesini kullandı.

Kim'i Beyaz Saray'a davet edeceğini Trump daha birçok kez bir araya geleceklerinin altını çizdi. 'Kuzey Kore liderinden ne öğrendiği' sorulan Trump, "Kim son derece yetenekli biri, ülkesini çok seviyor" yorumunu yaptı.

ANLAŞMA MADDELERİ

İkili arasında Singapur’da gerçekleşen tarihi zirve sırasında Trump ve Jong Un arasında imzalanan anlaşmada, ikilinin dört konuda aynı fikirde olduğu belirtildi. Anlaşma maddeleri şöyle:

1. Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore, iki ülke halkının uzun süreli barış ve refahı için ABD-Kuzey Kore ilişkilerini geliştirmek için çalışacak.

2. ABD ve Kuzey Kore, Kore Yarımadası’nda uzun süreli ve sabit bir barış rejimi için güçlerini birleştirecek.

3. 27 Nisan Panmunjom Beyanı’na uygun olarak, Kuzey Kore Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırma yolunda çalışmalara başlayacak.

4. Kimliği belirlenmiş olanların ülkelerine geri iade edilmesi dahil olmak üzere POW/MIA’den (savaş mahkumları/kayıplar) kalanların bulunması için çalışılacak. 

TRUMP: KUZEY KORE EKONOMİSİNİN CİDDİ POTANSİYELİ VAR

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Trump, "Kuzey Kore ekonomik model olarak açılacak mı?" sorusunu yanıtlarken, Kim Jong Un’a Kuzey Kore’nin gelecekte olabileceği bir ekonomiye ilişkin video gösterdiğini ve Kuzey Kore ekonomisinin özellikle de gayri menkul ve turizm sektörünün ciddi potansiyeli olduğunu söyledi.

Nasıl bir ekonomik model uygulayacaklarına Kuzey Kore’nin kendisinin karar vereceğini uygulayan Trump şu değerlendirmeleri yaptı:

"Belki devasa bir ekonomi istemiyor olabilirsin, çılgın büyüklükte bir ekonomi, dedim Kim Jong Un’a.
"Kuzey Kore’nin harika kumsalları var örneğin. Dünyanın en iyi otellerini de yapabilirsin. Emlak sektörünün potansiyelini düşünün dedim.

"Belki daha küçük bir versiyonunu istiyor olabilirsin, dedim. Kim Jong Un o videoya baktı ve bence gerçekten hoşlarına gitti.

"Yaptırımların insan hakları konusunda belirli bir ilerleme olmadan kalkmasını öngörmüyorum. Ama geriye doğru gidemeyiz fakat ilerleme olduğunda gelinecek nokta o.

"Bence Güney Kore ve Japonya’da Kuzey Kore’ye yardım edecek; ABD’de yardım edecek. Güney Kore ve Japonya hemen yanlarında ve bence çok comer ve harika bir iş yapıyor olacaklar.
"Nükleer silahsızlanma olabildiğince hızlı olacak – mekanik ve bilimsel olarak. 15 yıllık süreçler var diye okudum ama bence bunlar yanlış.

"Ama bu süreç ne zaman başlayacağını bilmesem de çok hızlı başlayacağını söyleyebilirim.
"Rusya müzakereler sürerken yaptırımların kaldırılması gerektiğini söyledi. Bence Çin, Devlet Başkanı Xi Jinping ile de iyi bir ilişkim var – ki son iki aydır çok sert müzakereler yaşasak da, çünkü ciddi bir tiacret açığımız var Çin’e karşı. Birşeyler yapmak zorundayız.

"Ne kadar nükleer silah üretmiş, bunları teslim edecek mi? İran anlaşmasındakiyle karşılaştırılacak olursa ne söyleyebiliriz? Bence Kim Jong Un konuyu çok iyi anlıyor.

"Zamanlama hızlı olacak. Yakında göreceksiniz. Ki füze test alanı yok ediliyor bile gördünüz. Bence hızlı bir süreç olacak.

"Belki hepsi laf kalabalığıdır. Ama aldığımız istihbarat çok ciddi bir nükleer güçleri olduğunu gösteriyor.

"Bir sonraki zirvenin nerede olacağına karar vermedik. Bundan sonra da toplantılar yapmamız gerekecek.

"O kadar çok konu vardı ki, bazıları için ‘Onu da sonraki görüşmede görüşelim’ demek zorunda kaldık."

"Uzun süredir bir dinlenedim. Sizi bilmem ama ben ABD'ye dönüyorum. Dünya tarihi için harika bir toplantı oldu.

"Bu kadar gazeteci bir araya geldiniz, tarihe tanıklık ettiniz, teşekkürler. Açıkçası huzursuzum da bu kadar gazeteci olmasından. Ama hepinize teşekkürler."