ABD Savunma Bakanı Carter: Türkiye ve Irak prensipte anlaştı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak ile Suriye'deki gelişmeleri görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Carter, "Türkiye ve Irak prensipte anlaştı" dedi.

21 Ekim 2016 Cuma, 09:58
Abone Ol google-news

ABD Savunma Bakanı Carter'ın uçağı, Esenboğa Havalimanı'na saat 08.30 sıralarında iniş yaptı. Carter, 20-27 Ekim tarihleri arasında NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Belçika'yı ziyaret edecek.

Program çerçevesinde ilk olarak Türkiye'yi ziyaret eden ve Türk yetkililerle bir araya gelecek olan Carter, Türkiye'deki temaslarında bölgedeki güvenlik konularının yanı sıra Irak ve Suriye'deki gelişmelerini görüştü.

Carter: Türkiye ve Irak prensipte anlaştı

ABD Savunma Bakanı Carter Musul için Türkiye ve Irak'ın prensipte anlaştığını duyurdu. Carter, 'Türkiye'nin operasyondaki olası rolüyle ilgili detaylar tam olarak belli değil. Irak'ın onay vermesi gerekiyor' dedi.

Türkiye-Irak anlaşmasına yönelik Savunma Bakanı'ndan ilk yorum

TBMM'yi ziyaret etti

15 Temmuz darbe girişimi gecesinde TBMM'nin hasar gören bölümlerini ziyaret eden Carter'a Milli Savunma Bakanı Fikri Işık eşlik etti.

Bakan Carter, ziyaret esnasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Taziye dileklerimi iletmek istiyorum. Bu kişiler demokrasi ve özgürlük için savaşmıştır ve bunların görüntüleri tüm dünyada ABD dahil olmak üzere görünmüştür. Bu bağlamda bütün dünya bu korkunç olayın kahramanlarını görmüştür. Biz bu bağlamda Türkiye'nin güçlü bir müttefiki olmaya devam edeceğiz. Türkiye'deki demokrasiye desteğimizi vermeye devam edeceğiz. Bugün burada olmaktan dolayı çok memnunum. Sayın Bakan Işık ile burada görüşmek benim için çok büyük bir mutluluk oldu. Bu fırsatı kullanırken Sayın Cumhurbaşkanına da benimle görüşmek için zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyorum. Kendisiyle görüşmek benim için büyük mutluluk. Burası çok etkileyici bir alan" ifadelerini kullandı.

"DABIK'IN ÖSO GÜÇLERİNCE KURTARILMASINDAN DOLAYI SİZİ TEBRİK EDİYORUM"

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter "IŞİD'in özel bir önem verdiği Dabık'ın sizin desteklediğiniz ÖSO güçlerince kurtarılmasından dolayı sizi tebrik ediyorum. Bütün dünya bunun için müteşekkirdir. Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan kaynaklanan milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaparak büyük yük taşıdığını görüyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'NİN IŞİD'e KARŞI İCRA EDİLECEK OPERASYONLARA KATILMASINI İSTİYORUZ"
Carter, "Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgilenmesi makuldür. Hudut güvenliğinizin sağlanması için tedbir almanızı destekliyoruz. Türkiye'nin IŞİD'e karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız olabilse de, prensiplerde daima mutabıkız. Terörizmin her türlüsüne karşı çıkmak da bu prensipler arasındadır. Neticede, aynı amaçlara nasıl ulaşılabileceği hususunda izlenecek yöntemlerde farklılıklarımız olabliyor, ama iki yakın müttefik olarak her konunun üzerinde çalışarak bunları aşabiliriz" diye konuştu.IŞIK: ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORUZ

Görüşmede MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, "DEAŞ tehdidinden en fazla etkilenen ve dolayısıyla aslında en büyük mücadeleyi veren biziz. Bu anlayışla, Suriye'den kaynaklanan ciddi tehditleri bertaraf etmek üzere son dönemde çok önemli adımlar atıyoruz. Bu adımlardan birisini teşkil eden Fırat Kalkanı Harekatı son derece etkili oldu. Bizim ve Koalisyon'un desteğini alan ÖSO tarafından son olarak Dabık'ın da kurtarılması, buraya özel bir önem atfeden DEAŞ için ciddi bir prestij kaybı ve moral bozukluğu oldu. Böylece, desteklendiği takdirde ÖSO'nun Suriye'de DEAŞ'a karşı etkili olabileceği görülmüş oldu. ABD'nin bu harekatın sağladığı olumlu ivmeyi Rakka'ya yönlendirmek istediğini anlıyoruz. Münbiç'te kalan PKK/PYD/YPG unsurlarının söz verildiği gibi Fırat’ın doğusuna çekilmesini bekliyoruz. Terör örgütlerinin sözlerine güvenilmez, PKK/PYD/YPG'nin yarın ne yapacağı kestirilemez" dedi.