Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın şovuna izin verilmedi

Gazeteci yazar Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın yerel bir internet sitesinin organizasyonu ile Bayrampaşa’da katlettiği Abdi İpekçi’nin ismini taşıyan cadde üzerindeki Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde şov yapmak istediği “Kıyamet Yaklaşırken, İnsanlık çökerken Tek Çare İslam” isimli panel tepkiler üzerine iptal edildi.

13 Mayıs 2016 Cuma, 11:57
Abone Ol google-newsBelediye, sosyal medyada ki tepkiler ve protesto çağrıları üzerine salon tahsisini iptal ederken, Ağca ise akşam kültür merkezi önünde basın açıklaması yapacağını duyurdu.  

 
1 Şubat 1979 yılında evinin önünde Abdi İpekçi’yi öldürüp, cezaevinden kaçtıktan sonra Papa II. Jean Paul’e suikast düzenleyen ülkücü katil Mehmet Ali Ağca’nın dün  Bayrampaşa’da “Kıyamet yaklaşırken, İnsanlık çökerken Tek Çare İslam” isimli panele katılacağı duyuruldu. İnternet sitesinde Ağca, “1981 yılında İtalya Vatikan meydanında  Papa’ya suikast girişiminde bulunmasıyla  dünyaya Türk’ün kararlılığını ve üstün cesaretini kanıtlayan 21 yıl İtalya’da 10 yıl Türkiye’de toplam 31 yıl cezaevinde kalan  bu zaman  zarfında yazdığı kitabıyla büyük sansasyon yaratan Mehmet Ali Ağca Bayrampaşa’da panel veriyor” diye tanıtıldı. Panelin Ağca’nın katlettiği Abdi İpekçi’nin ismini taşıdığı cadde üzerinde yapılacak olmasının internet sitelerinde ve sosyal medyada yer alması üzerine katlettiği tepkiler çığ gibi arttı. CHP Bayrampaşa İlçe Teşkilatı da Ağca’nın katılacağı paneli protesto etmek için kültür merkezi önünde toplanılacağını duyurdu. 

Belediye iptal etti

Tepkilerin artması üzerine Bayrampaşa Belediyesi geri adım atarak panel için tahsis edilen salonu iptal etti. Etkinliği organize eden internet sitesinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Yılmaz Birinci yaptığı açıklamada,“ Etkinlik ile ilgili bir sıkıntı var. Biz kültürel amaçlı bir organizasyon yapmak istedik. Ancak bazı gruplar tepki gösteriyor. Belediye, de sıkıntı çıkmaması için, etkinliğin iptal edilmesinden yana.Belediye de haklı olarak, sorun yaşamak istemedi”dedi. Birinci yasak kararına karşı kültür merkezinin önünde basın açıklaması yapacaklarını ve Mehmet Ali Ağca’nın da katılacağını söyledi. 

Örgütümüzün gücüyle iptal ettirdik

CHP Bayrampaşa İlçe Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise panelin iptal edilmesinin önemli olduğu belirterek,“ Bugün Bayrampaşa’da tarihe geçecek bir yanlıştan dönüldü. Dünya tarafından eli kanlı katil olduğu kabul edilen bir kişinin yapmayı planladığı ve üzülerek gördük ki Bayrampaşa Belediyesi’nin de yer tahsis ettiği konferans örgütümüzün güçlü mücadelesiyle iptal edildi. Abdi İpekçi Caddesi’nde Abdi İpekçi’nin katilinin konuşturulmasını engelleyen örgüt emekçilerimiz ve sosyal medyada bize desteklerini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Herkes bilmelidir ki; CHP Bayrampaşa İlçe Başkanlığı olarak halkımızın vicdanını zedeleyecek her türlü etkinliğin karşısında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz. Bayrampaşa Belediyesi’nin keyfi uygulamalarına karşı sesimizi daha gür çıkaracağız” denildi.