ABD'li bakandan 'bağımsız Kürdistan' yanıtı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit donat programında şu ana kadar sadece 60 kişinin eğitime alındığını söyledi. "Ayrı bağımsız bir devlet (Kürdistan) fikrine katılıyor musunuz?" şeklinde bir soru üzerine Carter, "Türkler için, bağımsız ayrı bir devlet çok problematik olabilir" yanıtını verdi.

08 Temmuz 2015 Çarşamba, 12:25
Abone Ol google-news

ABD Savunma Bakanı Carter, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde ABD'nin DAEŞ ile mücadele stratejisi konulu oturumda konuştu, tartışmalar yaşandı.

Senatörlerin DAEŞ ile mücadele edecek Suriyeli muhaliflerin eğitilmesine yönelik sorularını yanıtlayan Carter, program kapsamında eğitime alınan muhaliflerin sayısının beklenenin çok altında kaldığını vurguladı. Carter, "3 Temmuz itibariyle şu anda yaklaşık 60 savaşçıyı eğitiyoruz. Bu rakam, kısmen eğitime alınacakların taramasından dolayı, gelinen noktada bizim beklentilerimizden daha az. Ancak bu program önemli. DAEŞ'in Suriye'de kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasını sağlamak için sahada bir partnere ihtiyacımız var. Eğitim programı ilerledikçe, bizim asker toplama ve DAEŞ'le mücadele operasyonlarında yararlı bilgiler sağlamaya dönük kapasitemizi artıracak önemli ilişkiler oluşturma ve muhalifleri tanımada daha fazlasını öğreniyoruz" diye konuştu.

Seçilen muhaliflerin sayılarının şu aşamada az olmasında ABD'nin onları taramadan geçirmesini dikkatlice yapmasının bir faktör olduğuna işaret eden Carter, sözlerini şöyle sürdürdü:"Daha fazla kişiyi eğitim kapsamına dahil edebilmek için eğit-donat programımızın tarama sürecini kolaylaştırmanın yollarını arıyoruz. Bunun yanında müfredatımızı düzeltiyoruz, ılımlı muhaliflere erişimimizi genişletiyoruz ve ilk eğitim sınıfından aldığımız dersleri de programa dahil ediyoruz."

Suriyelilere yönelik eğit-donat programını Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Katar ve Suudi arabistan'da yapmayı planlayan ABD, her yıl yaklaşık 5 bin muhalifi eğitmeyi planlıyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da bu programa katılanlara aylık 250-400 dolar arası maaş verileceğini duyurmasına rağmen, eğitilecek muhaliflerin azlığı, programının hedefleri doğrultusunda ilerlemeyişi Kongre üyelerinden de ciddi eleştiriler alıyor.

ABD POLİTİKASINI ELEŞTİRDİ

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı, Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain de, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin DAEŞ stratejisini oturumda ağır şekilde eleştirdi. Suriye muhaliflerini eğitecek programın Suriye'de istedikleri sonucu vermeyeceğine işaret eden McCain, şunları kaydetti:

"Şu ana dek eğitilecek Suriyeli savaşçıların sayısının azlığına bakıldığında, bu yıl birkaç bin kişinin eğitilmesi hedefimizi tutturabileceğimizden kuşku duyuyorum. Eğer söz konusu program bu hedefi başarsa bile, bunun savaş alanında stratejik bir değişikliğe neden olacağı şüpheli. Evet, Suriye'de siyasi bir dönüşüme ihtiyacımız var. Ancak Beşşar Esed iktidarda olduğu sürece böyle bir çözüm imkansız. ABD, Esed'e sahada daha fazla baskı kuracak bir koalisyon çabasına öncülük etmedikçe ve edinceye kadar, siyasi bir çözüme hiçbir zaman ulaşılamaz, savaş uzayıp gidecek ve DAEŞ büyümeye devam edecek."

Eğit-donat programının "cılız ve çırpınmakta" olduğuna vurgu yapan McCain, "Çünkü belirlenen hedefimiz Esed'in ve rejim güçlerinin peşinden gitmeyi içermiyor" ifadesini kullandı. Obama yönetiminin kapsayıcı olmayan stratejisinin DAEŞ'in Libya, Mısır, Nijerya ve hatta Afganistan'a yayıldığını anlatan McCain, "DAEŞ yenilgiye uğratılabilir ve uğratılmalı. Ancak bu mevcut kampanya ile kendimizi avuttuğumuz sürece de bu asla olmayacak" dedi.

SORULARA CEVAP VERİN

Eğitilen Suriyeli muhaliflerin sahaya sürüldüğünde Esed'in varil bombalarından korunup korunmayacağı sorusuna Carter'ın Kaçak cevap vermesi üzerine McCain, "Sorulara cevap verilmesini istiyorum. Beşşar Esed'in varil bombalarına karşı onları koruyacağımızı kendilerine söyleyecek miyiz?" şeklinde karşılık verdi.

Carter da Suriyeli muhalifleri teçhizatlandırdıklarında ABD'nin bir yükümlülüğü olacağını ancak bunu muhaliflere henüz söylemediklerini kaydetti. Carter'ın sözleri üzerine McCain, "Bunu onlara söylemediniz. Şimdi insan topluyorsunuz ve onlara kendilerini korumaları gerektiğini söylemiyorsunuz, çünkü henüz karar vermediniz ama onları hızlı bir şekilde eğitmek ve göndermek istiyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.

 

BAĞIMSIZ Kürdistan sorusu

"Bağımsız bir Kürdistan, Türkiye'yle ve genel olarak bölgede birçok tartışma yaratacak. Ayrı bağımsız bir devlet fikrine katılıyor musunuz?" şeklinde bir soru üzerine Carter, "Türkler için, bağımsız ayrı bir devlet çok problematik olabilir" yanıtını verdi.

Carter, 2017'de görev süresi dolacak olan Başkan Barack Obama'nın mı yoksa Beşşar Esad'ın mı önce gideceğinin sorulması üzerine de, "Başkan Obama'nın ayrılacağı kesin. Ancak şüphesiz Esad'in ilk önce giden olacağını ümit ediyorum" dedi.