ABD’li finans şirketi çevresel riske rağmen Kanal İstanbul’a talip oldu

Türkiye’de ofis açan ABD’li fon şirketi Money Maker Management, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidarın, muhalefetin ve uzmanların tüm uyarılarına karşın yapılacağını söyledikleri 'Kanal İstanbul' projesinin tüm finansmanını sağlayabileceklerini açıkladı.

20 Ocak 2020 Pazartesi, 09:43
Abone Ol google-news

Dünya'dan Aysel Yücel'in haberine göre, ABD’li fon şirketi Money Maker Management, Türkiye’de ofis açtı. ABD’nin 7. büyük fon şirketi olarak dünya çapında birçok projeye fonlama yapan Money Maker Management, ağırlıklı olarak devlet destekli kamu projelerine finansman desteği sunuyor. Devlet garantili projelerde limit sınırı olmayan şirket, özel sektör projelerinde ise 50 milyar dolara kadar fonlama yapabiliyor.

Mega projeler ve altyapı projeler ile ilgilendiklerini  belirten şirket yetkilileri, Kanal İstanbul’a da talip olduklarını ve tüm finansmanı sağlayabilecek güçte olduklarını vurguladı. Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi, Kanal İstanbul projesi ile de yakından ilgilendiklerini söyledi.

"100 MİLYON DOLARIN ALTINDAKİ PROJELERLE İLGİLENMİYORUZ"

Rashkidi, “Türkiye’de devlet destekli her türlü projeye talibiz. 100 milyon doların altındaki projelerle zaten ilgilenmiyoruz. Daha çok mega projeler ilgimizi çekiyor. Devlet destekli altyapı, inşaat, baraj, köprü ve otoyol projelerinin yanı sıra Kanal İstanbul da ilgi alanımızda. Sadece Kanal kısmı değil, proje ile bağlantılı köprü ve tünel gibi tüm alt yapı projelerini de fonlayabiliriz” dedi.

"POLİTİK VE ÇEVRESEL BOYUTLARI İLE İLGİLENMİYORUZ"

Rashkidi, Kanal İstanbul’un Türkiye ekonomisine büyük ivme katacak, Türkiye’yi önemli bir noktaya taşıyacak stratejik bir proje olduğunu iddia ederek, ÇED raporu onaylanan Kanal İstanbul’un politik ve çevresel boyutları ile ilgilenmediklerini ifade etti. 

Danışmanlık dahil önden hiçbir ücreti dahi almadıklarını belirten Rashkidi, ilk geri ödemeyi ise proje tamamlandıktan sonra aldıklarını vurguladı. Rashkidi, çok düşük faizlerle çalıştıklarının da altını çizdi. Şirket yetkilileri, Kanal İstanbul konusunda hükümetle görüşüp görüşmedikleri sorusunu ise şirketin gizlilik politikaları gereği açıklayamayacaklarını söyledi.


  • İlgili Haberler

  • Damat işi biliyor Damat işi biliyor