Adana'dan 'Sultan' geçti... Önce ağladı, sonra dans etti

ADANALI yönetmen Ali Özgentürk'ün 50'nci sanat yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Hazal ve Bekçi filmlerinin gösterimi yapıldı.

22 Mayıs 2017 Pazartesi, 10:25
Abone Ol google-news


Ali Özgentürk'ün önemli yapımlarından 'Hazal' ve 'Bekçi' filmleri Sinematek Salonu'nda izleyicilerle buluştu. Filmleri Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da eşi Nuray Karalar ile birlikte izledi. Film gösterimleri ardından Ali Özgentürk, Halil Ergün ve Türkan Şoray, Adanalı sinemaseverler ile sohbet etti. Teknolojinin gelişmesiyle sinemanın kalitesinin düştüğünü belirten Ali Özgentürk şöyle konuştu:
"Türkan hanım insanda sinema aşkı yaratıyor. O zaman hissetmiştim onu. Sinema alanımızda 50 yıl önce daha ilerdeydik. Teknoloji değişiyor ama onun plastik sanatlarla alakası, dünyası geriye gidiyor. Bir şeyi ezberlemişseniz kopyadır. Biz de genelde sanat filmi çekenler kopyacıdır. Bizim dönemizde 'Tarkovskyciler' vardı ya da 'Antonioniciler.' Hiç kimse bir daha 'Tarkovskyci', 'Antonioni' olamaz. Hiç kimse bir daha Yılmaz Güney olamaz. Herkesin kendisi olma gayreti kendi sinemasını ortaya koyar."

"ÖZGENTÜRK'LE ÇALIŞTIĞIM İÇİN MUTLUYUM"

Oynadığı 220 filmin arasında 'Hazal' filminin kendi için çok ayrı yeri olduğunu anlatan Türkan Şoray ise şunları söyledi:
"Ben de Ali Özgentürk ile çalıştığım için kendimi çok mutlu hissediyorum. Birlikte çektiğimiz 'Hazal', gerçekten çok insanın yüreğini acıtan, yüreğini sızlatan, benim 220 filmim içinde ayrı bir yeri olan filmimdir. Her sinemanın sahibi yönetmendir. İlk önce senaryo ile başlıyor ama kötü bir senaryodan da iyi bir film çıkarır, onun dünyasıdır. Diğer oyuncular yönetmenin yardımcısıdır. Işıkçı, görüntü yönetmeni tamamen onun yardımcısı. Yönetmen kendi estetik duyguları ile bir filmi meydana getirir. Bu filmde bizler oyuncular, karakterleri canlandırma olarak elimizden geleni yaptık. Benim için Hazal çok önemli bir film onun için ben bütün yüreğimle Ali Özgentürk'ü kutluyorum."

"TÜRKAN ŞORAY'A HAYRANIZ"

Sinema dünyasında yönetmen ve oyuncu ilişkisinin oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Halil Ergün, Türkan Şoray'a hayran olduğunu söyledi. Dünyayı yönetmenin kurduğunu belirten Ergün, "Onun sancı, izlenim, iddialarının başkaldırıların ruhu yönetmenin içinden çıkmıyor. Ama bir oyuncu yönetmene çok şey katabilir. Bir oyuncunun kurmaya çalıştığı karakter çok şeyler getirebiliyor yönetmenin dünyasına. Oyuncular çok edilgin unsurlar değildir. Hele bir de Türkan Şoray olursa duruyorsunuz ve anlatıyorsunuz. Ondan etkilenmemek mümkün değil" diye konuştu.

TÜRKAN ŞORAY GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

ADANALI yönetmen Ali Özgentürk'ün 50'nci Sanat Yılı Galası'nda hem Türkan Şoray, hem de Yönetmen Özgentürk 'Selvi Boylum Al Yazmalım' filminin öyküsü anıtılırken duygulu dakikalar yaşadı. Şoray'ın gözleri nemlendi, Özgentürk ise gözyaşlarına hakim olamadı.

Ali Özgentürk'ün senaryosunu yazdığı filmle ilgili anılarını anlatan Türkan Şoray, 'Ali Bey'in bu senaryosu Yeşilçam'da ilk kez farklı bir senaryoydu. Hele o diyaloglar üstün bir kalem gücü ile kağıda dökülmüştü. Senaryo sette yazılıyordu" dedi.

DANS ETTİLER

Selvi Boylum Al Yazmalım filminin senaristi Ali Özgentürk ile dans etti.
Yönetmen ve senarist Ali Özgentürk'ün 50'nci Sanat Yılı nedeniyle doğum yeri olan Adana'da Seyhan Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen geceye Özgentürk filmlerinde oynayan birçok ünlü katıldı. Hazırlanan özel sahnede gecenin sonunda Özgentürk'e Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın plaketini vermesinin ardından tüm sanatçılar sahneye çıkıp kutladı. 800'e yakın seyircinin ayakta alkışlaması sırasında çalan Selvi Boylum filminin müziği eşliğinde Ali Özgentürk, filminin başrol oyuncusu Türkan Şoray ile dans etti. Bu kareler de, Sinemanın Sultanı'nın son zamanlardaki dans karesi olarak objektiflere yansıdı.