Adidas, sponsorluk anlaşmasını iptal etti

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF'ın en büyük sponsoru Adidas, kuruluşla sponsorluk anlaşmasını 4 yıl erken bitireceğini açıkladı.

25 Ocak 2016 Pazartesi, 13:55
Abone Ol google-news

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF'de Adidas şoku yaşanıyor. Federasyonun ana sponsoru olan Adidas, kuruluşla olan sponsorluk anlaşmasını 4 yıl erken bitireceklerini açıkladı. Adidas'ın geçen hafta IAAF'a bildirdiği kararın atletizmdeki doping skandalı sonucu alındığı düşünülüyor.
Anlaşmanın bozulmasının IAAF'a milyonlarca dolarlık gelir kaybı yaşatacağı belirtiliyor.
Konu hakkında Adidas herhangi bir açıklama yapmazken, IAAF'tan kısa bir yazılı açıklama geldi.
Açıklamada Adidas anlaşmasından bahsedilmedi ancak "Başladığımız reform sürecinde tüm sponsorlarımız ve ortaklarımızla yakın temas halindeyiz" denildi.
Adidas, Canon, Toyota, Seiko, TDK, TBS ve Mondo'yla birlikte IAAF'ın resmi ortaklarından biri.

DOPİNG SKANDALI
Adidas'ın, Dünya Dopingle Mücadele Kurumu WADA'nın Rus atletizminde "devlet destekli doping" iddialarından bahseden raporunu geçen Kasım'da yayımlamasından sonra IAAF'e sponsorluk anlaşmasını sona erdirmeyi değerlendirdiğini söylediği kaydediliyor.

Wada bu aybaşında da IAAF'in eski Başkanı Lamine Diack döneminde "yaygın yolsuzluk" yapıldığını iddia eden ikinci bir rapor yayımlamıştı.
Adidas'ın doping iddialarının sponsorluk anlaşmasının ihlal edilmesi anlamına geldiğini düşündüğü sanılıyor.

2008'de imzalanan 11 yıllık anlaşmanın 2019'da sona ermesi gerekiyordu. İmza sırasında anlaşmanın 33 milyon dolar değerinde olduğu açıklanmıştı.
Ancak spor giyim ürünleri ve nakit para verilmesini öngören anlaşmanın çok daha fazla, yılda 8 milyon dolarlık olduğu bildiriliyor.

Bu da IAAF'ın gelecek dört yılda 30 milyon dolarlık gelir kaybına uğraması anlamına geliyor.