"Afrika tüm dünyayı etkiliyor"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Afrika kıtasının bugün yüksek büyüme potansiyeli ile tüm dünyayı etkilediğini belirtti.

10 Mayıs 2013 Cuma, 13:14
Abone Ol google-news

Koç Holding'ten yapılan açıklamaya göre, "Afrika: Sunulan Vaatlerin Gerçekleşmesi" teması altında yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nun eş başkanlığını yürüten Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, geçen 10 yılda Afrika'da güçlü ekonomik, demokratik ve insani gelişmelerin yaşandığına dikkati çekti.

Koç, "Bu gelişmeler Afrika'nın yeni güçlenen imajına önemli katkıda bulundu. Afrika kıtası bugün yüksek büyüme potansiyeli ile tüm dünyayı etkiliyor" dedi.

Afrika'daki güçlü büyüme trendinin oluşmasında geçen 10 yılda gerçekleşen ekonomik, demokratik ve insani gelişmelerin etkili olduğuna işaret eden Koç, bu büyüme trendinin temelinde makroekonomik gelişmelerin iyileşmesinin, hükümet reformlarının, iş dünyasına dost politikaların uygulanmasının ve hızlanan özelleştrmelerinin yer aldığını belirtti.

Koç, "Afrika, genç nüfusu, gelişen yaşam standardı, şehirleşmenin artışı ve orta sınıfın güçlenmesi ile dünyayı etkiliyor. Benim için yeni Afrika, güçlü vaatleri ve umudu simgeliyor. Son yıllarda Türkiye ile Afrika arasında gelişen ticari bağlar ve bölgede yürütülen aktif dış politika ile yeni Afrika hakkında daha fazla şey duymaya başladık. Hem Türkiye hem de Koç Holding Afrika'ya inanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Defy satın alması ile Afrika'nın geleceğine olan bağlılığımızı gösterdik"

Koç Topluluğu olarak, Güney Afrika'nın en büyük beyaz eşya üreticisi olan Defy satın alması ile Afrika'nın geleceğine olan bağlılıklarını gösterdiklerini vurgulayan Koç, "Koç Topluluğu olarak Afrika'yı uzun vadeli stratejik bir iş ortağı olarak görüyoruz. Tüm bu nedenlerle WEF Afrika'ya eş başkanı olarak katılmaktan ötürü heyecanlıyım" ifadelerini kullandı.

Mustafa Koç, Afrika'nın özel sektör için yeni başlangıçlar sunan önemli fırsatlar taşıdığını dile getirerek, "Çevresel açıdan sürdürülebilir ve daha sosyal iş modelleri özel sektör için için eşsiz bir şans. Afrika'nın uzun süreli refahına inanan, doğru seçilecek uluslararası partnerler ile Afrika'da ekonomik ve sürdürülebilir gelişme el ele yürüyecektir" açıklamasında bulundu.