Afrin harekâtında 48'nci gün... TSK: Cinderes kontrol altına alındı

TSK "Zeytin Dalı Harekatı başarıyla devam ediyor. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3055" açıklaması yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAvuşoğlu ise harekatın mayıs ayına kadar bitmesini umduklarını açıkladı. TSK'dan yapılan açıklamada, "Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Cinderes kontrol altına alınmıştır" ifadeleri yer aldı.

08 Mart 2018 Perşembe, 09:51
Abone Ol google-news

<video:939374>

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Afrin'deki YPG'ye yönelik sürdürülen 'Zeytin Dalı Harekatı'nın 48'inci gününde, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 55 oldu.

TSK tarafından 20 Ocak'ta, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PYD-YPG'ye yönelik başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı'nda 48'inci güne girildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nca YPG hedeflerinin kara ve hava operasyonlarıyla imha edilmesi ile sürdürülen harekatın başından bu yana 115'i son 24 saatte olmak üzere, toplam 3 bin 55 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

İHA: Afrin’e 7 kilometre kaldı

İHA'nın bölgeden aktardığı habere göre ise, Türk Silahlı Kuvvetlerinin desteğindeki ÖSO, Afrin’in dördüncü büyük beldesi olan ve Afrin’e 10 kilometre mesafedeki Şiran beldesinden sonra Kefr Cenne’yi kontrol altına aldı. Afrin’e 7 kilometre kaldı.

Dün Şeran beldesi civarında bulunan Hirbet Şiran, Katme, Metinli, Serkan köylerinin kontrolünü sağlayan TSK ve ÖSO askerleri, bugün de Azez ve Halep arasındaki ulaşım yolu üzerinde bulunan ve stratejik öneme sahip Kefr Cenne’nin kontrolünü sağladı.

Kefr Cenne’ye giren ÖSO’un birinci bölük komutanlarından Abdul Munim Annasan, “Terör örgütlerine topraklarımızda yer yok. Nerede ayrılıkçı terörist varsa oraya gidip onları temizleyeceğiz” dedi.

ÖSO bir diğer komutanı Behiç Yasin de, “Allah’ın izniyle Katma’yı teröristlerden temizledik. Kefr Cenne’de PKK/PYD teröristlerine ait bir karargahı ele geçirdik. Karargah’ta 12 kadar teröristi etkisiz hale getirdik, çok sayıda teröristi de esir aldık. Kefr Cenne içinde bulunan Dörtyol ağzında bulunuyoruz. Buradan Kefr Muz’a hareket edeceğiz. Oradan ilk hedefimiz Afrin’e girip terör örgütünün pisliklerini temizleyeceğimiz. Afrin’deki ve civar köylerdeki sivilleri PKK/PYD’in zulmünden kurtarana kadar yolumuza devam edeceğiz. Bizim düşmanımız Kürtler değil teröristlerdir. Kürtler bizim kardeşimizdir. Türkiye’nin desteğindeki ÖSO’un üçüncü bölüğü olarak sizi selamlıyoruz” diye konuştu. 

TSK: Cinderes kontrol altına alındı

TSK'dan yapılan açıklamada, "Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Cinderes kontrol altına alınmıştır" ifadeleri yer aldı.

 ÇAVUŞOĞLU'NDAN AFRİN AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Sınır kontrolü sağlandı. Afrin’e doğru ilerliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Viyana’da Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Avrupa Karin Kneissl ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Afrin operasyonunun Mayıs ayında biteceği ve Afrin operasyonundan bağımsız olarak Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik Irak yönetimiyle birlikte sınır ötesi operasyonu başlatılması yönündeki açıklamalarına ilişkin, “Hem Suriye’nin hem de Irak’ın tüm terör örgütlerinden temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde siyasi çözümle ilgili attığımız, atacağımız adımlar başarısız olur. Bir ülkenin birliğini, beraberliğini sağlamak için sınır ve toprak bütünlüğünü tesis etmek ve istikrara kavuşabilmesi için terör örgütlerinden temizlenmesi gerekiyor. Sadece DEAŞ’tan değil, El Nusra ve El Kaide’den, PKK/YPG’den de temizlenmesi gerekiyor. Çünkü bunların hepsi terör örgütüdür. Dolayısıyla bugün bana sorulduğu zaman Mayıs’ta biter mi diye bir an önce bitmesini arzu ederiz. Mayısa da kalmasın bir an önce bitsin. Şimdi kritik aşamalar aşıldı. Dağlık bölgeler ele geçirildi. Sınır kontrolü sağlandı. Afrin’e doğru ilerliyoruz. Afrin’e vardığımız zaman daha da dikkatli olmamız gerekiyor ki siviller etkilenmesin. Bizim amacımız, hedefimiz teröristler. Burada insani yardım konusunda, siviller konusunda herkesten hassasız. Özel eğitimli güçlerimiz gerek jandarma gerek polis olsun Afrin'e gittiler. Dolayısıyla ne kadar erken biterse o kadar erken istikrara kavuşur. Sivil insanlar buraya dönebilir. Tıpkı Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi. Buralar o şehirlerde yaşayan insanlarındır ve Suriye topraklarıdır. Biz bu konularda her zaman hassas olduğumuzu sadece söylemedik, gösterdik” dedi.

Irak’ta, PKK - DEAŞ konusunda önemli başarılar elde edildiğini ancak PKK’nın Irak’tan tamamen temizlenmesi gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Fakat bu dönemde özellikle PKK da Kandil’den ve o bölgedeki dağlardan Süleymaniye hatta Kerkük’e kadar inmeye başladı. Dolayısıyla buralarda terör örgütleri varken Irak da kendisini güvende hissetmez. Irak derken sadece Bağdat’ı kastetmiyorum. PKK’dan en çok rahatsız olan Irak’ta Iraklı Kürtlerdir. Yani Kuzey Irak yönetimidir. PKK birinci derecede bizim düşmanımız diyorlar. PKK ve diğer terör örgütlerinin temizlenmesi bizim için de Irak ve Suriye için de önemli. Bu konuda da birlikte adımlar atacağız” ifadelerini kullandı. 

Halep yolu kapandı