Ahlat’a karşılık Söğüt

AKP ve MHP’nin büyükşehirlerdeki ittifakı tamam, sıra ilçelerdeki jestlerde.

20 Aralık 2018 Perşembe, 21:55
Abone Ol google-news

AKP ve MHP arasındaki büyükşehirlerde yürütülen ittifak çalışmalarında “iki parti arasında tam uzlaşma” sağlanırken  sıra, ilçelerdeki “jest”lere geldi. İttifak kapsamında, “Sultan Alparslan’ın otağını kurduğu” Bitlis Ahlat’a karşılık, Osmanlı Beyliği’nin ilk başkenti Bilecik Söğüt’ün verilmesi konusunda bir jestleşme planlanıyor. Bitlis’in Ahlat ilçesinde MHP’nin AKP’nin adayını destekleyeceği belirtilirken, AKP’nin de Bilecik’in Söğüt ilçesinde MHP’yi destekleyecek. İki parti Osmaniye dışındaki 50 ilde seçimlere kendi adayıyla girecekken, MHP’nin 2014 seçimlerinde yüzde 42 oy aldığı Iğdır’da “hassasiyeti” bulunuyor.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki arasında süren ittifak görüşmelerinde son rötuşlar yapılıyor. İki partinin 30 büyükşehirde yürüttüğü ittifak çalışmaları dışında, sürpriz bir şekilde Bitlis’in Ahlat ve Bilecik’in Söğüt ilçeleri de gündeme geldi. Bitlis Ahlat, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için “özel ilçelerden biri.”
MHP’li kurmaylar, Ahlat’ın “HDP’nin eline geçmesini arzu etmediklerini” belirterek, hassasiyet kapsamında Ahlat’ta “AKP’nin adayının desteklenebileceğini” belirtiyor.

Ahlat’a karşı Söğüt

Bahçeli’nin özel önem verdiği ilçelerden biri de Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu Bilecik’in Söğüt ilçesi. Söğüt’te, mevcut Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, İYİ Parti’ye geçmişti. MHP’nin Ahlat’taki tavrının karşılığında ise AKP’nin de Söğüt’te adım atması bekleniyor. MHP lideri Bahçeli’nin, Aydoğdu’nun İYİ Parti’ye geçmesinden önce Söğüt’te her yıl düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’ne katıldığı da biliniyor.

3 ilde ortak miting

MHP kurmayları, ittifak kapsamında MHP’ye bırakılan Adana, Mersin ve Manisa’da “kesinlikle bir aday değişikliğine gidilmeyeceğine” dikkat çekiyor. İttifak kapsamında da iki partinin İstanbul, Ankara ve Adana’da “ortak miting düzenleyebileceği” ifade ediliyor. 24 Haziran seçimlerinde “her partinin ayrı tüzelkişiliği bulunması nedeniyle ortak mitinge sıcak bakmayan MHP’nin, yerel seçimlerdeki sürecin hassasiyeti nedeniyle böyle bir karar alabileceği” ifade ediliyor.

Iğdır gibi “HDP’nin kazanma ihtimali olan şehirlerde güçlü olan partinin adayının desteklenebileceği” görüşünün de her iki partide hâkim olduğu kaydediliyor.

Çankaya teması

MHP Genel Merkezi’nin eski CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz ile de temas kurduğu öğrenildi. “Yılmaz’la bazı partililer aracılığıyla temas kurulduğu, ancak yüz yüze bir görüşmenin gerçekleşmediği” belirtilirken, partinin Yılmaz’ın “MHP’den Çankaya Belediye Başkanlığı için adaylığı ile ilgili olarak “dolaylı taleplerini aktardığı” ifade ediliyor.