Akçakale Sınır Kapısı'nda çatışma: 1 polis şehit

Akçakale Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçmek isteyen Suriyeliler'e izin verilmeyince olaylar çıktı. Silahların kullanıldığı olaylarda 1 polis şehit oldu.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 15:27
Abone Ol google-news

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye gelmek isteyen Suriyeliler'in geçmek istediği Akçakale Sınır Kapısı'nda izin verilmemesi gerginliğe yol açtı.

Sınır kapısından geçmesine izin verilmeyen çok sayıda Suriyeli, Gümrük Muhafaza Memurları'na saldırdı. Gerginlik üzerine Suriyeliler, Gümrük Kapısı'nda bulunan bazı araçları ateşe verdi. Gerginlik üzerine olay yerine çok sayıda güvenlik gücü sevk edilirken, itfaiye ekiplerinin yangına müdahale etmesi de yine Suriyilelerce engellendi. Bu sırada sınır hattından silah sesleri de duyulmaya başlandı.

10 kişi yaralandı


Akçakale Sınır Kapısı'nda çıkan gerginlik sırasında, Suriye tarafından ateşlenen silahlardan çıkan kurşunların isabet ettiği 1 polis kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 1 asker, 4 vatandaş silahla 4 kişi ise atılan taşlarla yaralandı.  Yaralılar Akçakale Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahale sonrası ambulanslarla Şanlıurfa'ya sevk edildi.

Gerginliğin sürdüğü sınır hattına ise çok sayıda zırhlı araç ile asker ve polis takviye olarak gönderildi. Takviye birlikler sınır hattında toplanan vatandaşları bölgeden uzaklaşmaları konusunda uyarıyor.

Kılıçdaroğlun'dan başsağlı mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Akçakale Sınır Kapısı'nda meydana gelen olayda şehit olan polis memuru Ferhat Avcı ile Iğdır'daki mayın patlamasında şehit olan Jandarma Er Mustafa Altan ve İbrahim Özkıdır'ın ailesine başsağlığı diledi.

Kılıçdaroğlu, yayınladığı mesajda, Akçakale'nin karşısındaki Suriye'nin Rakka kentinden Türkiye'ye geçmeye çalışan Suriyelilerin, girişlerini engellemeye çalışan sınır güvenlik mensuplarına açtığı ateşle 2 polis, 5 asker ve 4 vatandaşın yaralandığını üzüntü, endişe ve tedirginlikle öğrendiğini belirtti.

İlk tedavisi Akçakale Devlet Hastanesinde yapıldıktan sonra Şanlıurfa'daki Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen ağır yaralı polis memuru Ferhat Avcı'nın ameliyata rağmen kurtarılamadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şehit polis memuru Avcı'ya rahmet, ailesine ve güvenlik güçlerine başsağlığı, yaralılara da şifa diledi.

Partinin basın biriminden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Iğdır'da mayın patlaması sonucu şehit olan Jandarma Er Mustafa Altan ile İbrahim Özkıdır'ın ailesini de telefonla arayarak şehitlere rahmet, ailesi, silah arkadaşları, yakınları ve hemşehrilerine başsağlığı diledi.