Akil Adamlar Komitesi'nden Sarkozy'ye uyarı

2 yıl önce AB dönem başkanlığını yürütürken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ısrarlı talebiyle kurulan AB Tefekkür Grubu, (Akil Adamlar Komitesi) raporunu tamalayarak AB Konseyi başkanı Herman Van Rompuy'a sundu. Raporda AB'ye Türkiye dahil tüm aday ülkelere verdiği taahhütlere sahip çıkması ve katılım müzakerelerini ilerletmesi tavsiye edildi.

08 Mayıs 2010 Cumartesi, 14:15
Abone Ol google-news

AB'nin geleceğiyle ilgili öneriler sunmakla görevlendirilen Fikir Grubu'nun eski İspanya Başbakanı Felipe Gonzales'in başkanlığında hazırladığı raporda, dünyada birçok insan için referans noktası haline gelen AB'nin en büyük artı değerinin taşıdığı "yumuşak güç" niteliği olduğu vurgulandı.

Raporda, "AB katılım ve diyalog stratejileri yoluyla kıtasal merkez olmalıdır. Bu stratejiler AB'nin birbirini izleyen genişleme dalgalarında büyük bir başarıyla kullanılmıştır" denildi.

AB'nin üyelik isteyen Avrupa'dan her ülkeye kapılarını açık tutması ve başvuran her ülkeyi, üyelik kriterleri temelinde kendi meziyetleriyle değerlendirmesi istenen raporda, "Avrupa'nın gerçek sınırlarının" Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin savunduğu gibi coğrafyada değil, değerlerde olduğu vurgulandı.

Raporda, "Katılımcılık ve taahhüt politikasına uygun olarak AB, Türkiye dahil resmen üyeliğe aday kabul ettiği ülkelere verdiği sözlere saygı gösterip müzakere sürecini ilerletmelidir" ifadesi kullanıldı.

1982-1996 yılları arasında İspanya Başbakanı olan Sosyalist Gonzales'in başkanlığındaki komitenin başkan yardımcılıklarını eski Letonya Başbakanı Vaira Vike-Freiberga ile eski Nokia Yöneticisi Finlandiyalı Jorma Ollila üstlenmişti.

AB Tefekkür Grubunun üyeleri arasında eski AB Komisyonu üyesi İtalyan Mario Monti, eski Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa, Stuttgart'ın Hristiyan Demokrat Belediye Başkanı Wolfgang Schuster, Fransız sendikacı Nicole Notat, Oxford Üniversitesinin Yunan profesörü Kalypso Nicolaidis, Avusturyalı Erste Bank yöneticisi Rainer Münz, İngiliz Warwick Üniversitesi Rektörü Richard Lambert, Hollandalı mimar Reem Koolhaas ve Danimarkalı Kobenhavs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Lykke Friis bulunuyor.