'AKP, Başkanın adamlarını kurtarma derdinde'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AKP'nin hala "Başkanın Adamlarını" kurtarma derdinde olduğunu ifade ederek, "Oysa, bugün milli iradenin temsilcileri olan milletvekilleri cezaevinde tutulmaktadır. Eğer bir düzenleme yapılacaksa bu, kişiye özel bir düzenleme olmamalı" dedi.

Yayınlanma: 15.02.2012 - 12:03
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak yaptığı yazılı açıklamada MİT Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifine tepki gösterdi. Toprak, hükümet, yargı, emniyet, MİT ekseninde son bir haftada yaşanan ve bundan sonra da ciddi etkileri olacak, "çatışma ile kamplaşma"nın başta hükümet olmak üzere herkes tarafından çok iyi analiz edilmesi gerektiğini belirterek, "Öncelikle hükümet kendi devlet yapılanması mantığı ve zihniyetini terk etmelidir" dedi.

Kendi yargısı, kendi medyası, kendi emniyeti, kendi MİT'ini meydana getirmenin ne devleti, ne de demokrasiyi güçlendireceğini belirten Toprak, "Bu durum ancak devlet içinde klikleşmeler ve illegal organizasyonlar yaratır. Bu kliklerin mücadelesi de demokrasiyi ve devleti zayıflatır. Son bir hafta da yaşadığımız durum bu olumsuzluğun göstergesidir. Yaşanan tam da budur" dedi.

AKP'nin hala "Başkanın Adamlarını" kurtarma derdinde olduğunu ifade eden Toprak şöyle devam etti:
"Oysa, bugün milli iradenin temsilcileri olan milletvekilleri cezaevinde tutulmaktadır. Eğer bir düzenleme yapılacaksa bu, kişiye özel bir düzenleme olmamalı. Bu düzenleme devletin daha demokratik, daha özgürlükçü ve hukukun üstünlüğü ile yasalar önünde herkesin eşitliğine imkan sağlayacak bir düzenleme olmalıdır. Demokrasilerde ve hukuk devletinde hiç kimse için istisnai durumu yoktur. Herkes yargılanabilir. Eğer birileri kendileri için yasayla istisna oluşturuyorsa orada hukuk devleti değil, çete devleti söz konusu olur.

Türkiye insan haklarına saygılı, çağdaş devletler liginden düşmek üzeredir. Bu olumsuzlukların devam etmesi halinde uluslararası kamuoyu artık Türkiye'yi bir hukuk devlet olarak görmeyecektir. Çünkü, Türkiye artık çete organizasyonlarının önünü açan yasaları yapan bir devlete dönüşmektedir. Bütün bu süreç TBMM'nin itibarını da zedelemiştir. TBMM bürokratik oligarşinin hizmetine sokulmaya çalışılmaktadır. Güçler ayrılığı ilkesi bir bürokratın kurtarılması uğruna hiçe sayılmaktadır. Bu yeni bir düzenin kapısını açacaktır. Ama orada demokrasi olmayacaktır."


En Çok Okunan Haberler