'AKP gitsin 1 ayda düzelir'

Ortado ğu uzmanı gazeteci Hüsnü Mahalli, bugün yaşanan kan ve gözyaşı bataklığına mezhepsel liderlik peşine düşen AKP’nin yanlış politikalarının neden olduğunu söyledi. Mahalli, “AKP ne pahasına olursa olsun gitmeli. O giderse bu coğrafya bir ayda düzelir” dedi.

17 Haziran 2015 Çarşamba, 06:33
Abone Ol google-news

GAZETECİ Hüsnü Mahalli, AKP’nin iktidar koltuğundan ayrılmasıyla, Suriye’nin bir ayda kendine geleceğini iddia etti, “AKP ne pahasına olursa olsun gitmeli. Yoksa bölgemizi hiç kimsenin hayal edemeyeceği kadar kan ve gözyaşı bekliyor. Bu kan ve gözyaşı bataklığında sırayla herkes boğulacak. Müsebbibi de AKP iktidarı” dedi. İşte Cumhuriyet’in soruları ve Mahalli’nin yanıtları...

Türkiye ve Suriye, Ortadoğu politikasında nerede hata yaptı?

- Suriye değil, Türkiye yaptı. ‘Arap Baharı’ denen pis oyunla bölgenin mezhepsel lideri olacağını düşündü, hayal etti, kurguladı ve uygulamaya başladı. Kendi istihbaratı, S.Arabistan ve Katar istihbaratının yalan yanlış bilgileri üzerinde plan yaptı. Suriye’de daha hiçbir şey yokken, 2011’de Antalya’da Suriye’deki muhalifleri topladı. Hatay’da ‘Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) kurdu. ÖSO 2011’de ilk saldırısını Alevi köyüne yaparak, 130 memuru adice katletti.

Bölgedeki Türkmenlerin, Kürtlerin pozisyonu nedir? Esad rejiminde baskı görüyorlar mıydı?

- Türkmenlerin Suriye’de, hiçbir şekilde zulme, kötü davranışa maruz bırakıldığını kimse söyleyemez. Suriye Genelkurmay Başkanı Türkmendi. Davutoğlu’nun yakın dostuydu. Suriye’de hiçbir Türkmen ‘bana kötü davranıldı’ diyemez. Türkiye Türkmenleri kullanmak, parayla satın almak istedi. Kürt meselesi hem iç politika hem de bölge politikası bakımından çok farklı. AKP, Suriye politikasını Alevi iktidarını yok etmek üzere şekillendirdi. İlk saniyeden itibaren mezhepsel yaklaştı. Müslüman Kardeşler’de Alevi-Şii düşmanlığı vardır. Suudi Arabistan, Katar ve körfez ülkeleri, binlerce internet sitesi, yüzlerce TV kanalıyla Alevileri yok etme çağrısı yaptı. Sapık din adamları ‘Şiileri kesin, Alevileri parçalayın, kadınlarına tecavüz edin’ gibi, çok daha kötü çağrılarda bulundular. Bunları duyan 40, 50 bin sempatizan yurtdışından IŞİD’e katıldı. Alevileri kesmek, kadınlara tecavüz etmek için geldiler...

Ruh hastaları geldi

Araplar ve Türkmenler niye Türkiye’ye kaçıyor, geri dönerler mi?

- Daha hiçbir şey yokken Mayıs 2011’de Hatay’da çadırlar kuruldu. ‘Provakasyon yapacağım, insanlar kaçacak ve ben kullanacağım’diye karar vermişti. Zaten ilk katliamı da Türkiye’den giden ruh hastaları yaptı. O insanları buraya nasıl çağırdılar? Gelene 500 dolar verilecek, vatandaş yapılacak diye diye... Kobani’den, Tel Abyad’dan kaçan Esad’dan mı kaçıyor? Yüzde 90’ı IŞİD’den kaçıyor. El Nusra, IŞİD, ÖSO, ve PYD arasındaki kavgadan kaçıyor. İç savaştan kaçanlar Suriye içinde, daha güvenli yerlere gidiyorlar.

Türkiye için tehdit

Gelişmeler Türkiye için tehdit mi?

- Kesinlikle. Hep söylüyorum. Türkiye’deki 1.5 milyon Suriyeli arasında 200 bin uyuyan hücre var. Türkiye’de araştırmalar gösteriyor, IŞİD’e sempati duyan 10 milyon kişi var. Yüzde 13’lük bir oran ‘IŞİD terör örgütü değil’ diyor. 20 yıl sonra 50 bin IŞİD’ci karşınıza çıkarsa ne yapacaksınız? Suriye 5 yıl önce, hırsızlığın, kadına yönelik şiddet olaylarının hiç olmadığı en güvenli ülkeydi.

MİT TIR’larının IŞİD’e desteğinin gelişmelerde rolü var mı?

- Eğer ABD Başkan Yardımcısı, ‘Türkiye IŞİD’i kurdu, militanlara silah verdi’ diyorsa, fazla söze gerek var mı? Obama geçen hafta ne dedi? 17-25 Aralık tapelerinde, Hakan Fidan 2 bin TIR gönderdik diyor. 10 bin TIR’dır o. Militanlar 5 yıldır neyle savaşacaklar yoksa? Türkiye 5 bin PKK’li ile 30 yıl uğraştı, baş edemedi. Suriye devleti ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyor. Militanlara her türlü lojistik desteği veriyor. Şu anda militanların ellerinde Türkiye GSM hatları var. Silahı bıraktık, katillerin, doktoru, ilacı, donu, gömleği yani her şeyi Türkiye’den.

ABD ve uluslararası koalisyon Türkiye’ye karşı Kürtleri mi seçti?

- Henüz değil, onlar acele etmez. ABD’yi büyük bir gemi gibi düşünün. Büyük geminin manevra imkânı çok yoktur. Bizim gibi ülkeler, yani küçük tekne gibi olanlar anında yön değiştirir. ABD gerekirse 100 yıl bekler. Planını 100 yıl önceden yapmıştır. 1991’de ortaya atılan Kürt Federal Bölgesi, bugünkü yapısına kavuştu..

Türkiye ne yapmalı?

- AKP ne pahasına olursa olsun, gitmeli. AKP giderse tüm coğrafya değişir. Türkiye normal dış politika çizgisine girerse, savaştan uzak durursa, Suudi Arabistan ve Katar hiçbir şey yapamaz. Suriye sorunu 1 ayda çözülür. Sınırı kapat. Ülkedeki gizlice toplanan liderleri ve komutanları kov. Militanlara yardımı kes, sınırı kontrol altına al... İddiasına giriyorum. Suriye devleti bu sorunu çözer. İran’la, Irak’la dost, Mısır’la kardeşlik ilişkisi geliştirir. Türkiye, yine saygın, herkesin güvendiği ve sevdiği bir ülke haline gelir.