AKP Sözcüsü Çelik: Süreç CHP tarafından sabote edilmiştir

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonun “Parlamenter sistem dışında bir sistem tartışmayız” diyerek masadan kalkmasıyla ilgili konuştu. Çelik, 'Millet adına yürütülen bir süreç, yine bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir' dedi.

16 Şubat 2016 Salı, 22:16
Abone Ol google-news

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Anayasa komisyonunun dağılmasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:  "Daha komisyonun ilk toplantısında 2 şey gündeme getirildi. Bir tanesi CHP tarafından bu komisyonun adı Anayasa Uzlaşma Komisyonu olmasın. Onun yerine 'darbe hukukundan arınma komisyonu' olsun diye. Türkiye'nin rejim değişikliği ile bir derdi yok diye sürekli söyledik. Yani darbe hukukunun temizlenmesi konusunda zaten bir hazırlığımız var. bununla ilgili bir çalışma yürüteceğiz. Darbe hukukunu buna öncelemeniz doğru olmaz."

CHP'den yeni anayasaya başkanlık vetosu

MECLİS'İN KURUCU İRADE VASFINA SALDIRIDIR

"Bu Meclis'in yeni  Anayasa yapamayacağı ancak anayasayı yenileyebileceği şeklindeki bir şey, Meclis'in kurucu irade vasfına saldırıdır. TBMM'nin isterse son günü olsun, istediği anda yeni irade yapma yetkisine hakkına sahiptir"

SÜREÇ BİR KERE DAHA CHP TARAFINDAN SABOTE EDİLMİŞTİR

"Milet adına hareket etmektedir. Millet adına yürütülen bir süreç, yine bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir." 

"ADI SİYASİ PARTİ, MEŞRU BİR SİSTEMİ TARTIŞMAKTAN BİLE KAÇIYOR" 

Ömer Çelik Yeni Anayasa Komisyonu'nun dağılmasına ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü: "Millet adına yürütülen bir süreç yine bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir. Gerekçeleri nedir biraz evvel diyorlar ki Başkanlık sistemi tartışılamaz. Başkanlık sistemi tartışıldığı andan itibaren biz bu masada oturmayız. Düşünebiliyor musunuz adı siyasi parti, meşru bir sistemi tartışmaktan bile kaçıyor. 

"Parlamenter sistem ne kadar meşruysa, Başkanlık sistemi de o kadar meşrudur. Biz dedik ki gelin bunu tartışalım bunu da şöyle yürütelim; Acaba kimin önerisi daha çok kuvvetler ayrılığı sistemini güçlendirecek şekilde halkın önüne çıkacak? Kim bu ülkede daha çok özgürlükçü devlet toplum ilişkisini toplumun önüne koyacak?...diye buyurun tartışalım dedik. bu tartışmanın sonunda acaba CHP'nin mi, Ak Parti'nin getireceği Başkanlık sistemi mi daha özgürlükçü olacak?"

TARTIŞMAKTAN BİLE KAÇAN BİR PARTİ KARŞISINDAKİNİ İKNA ETMEYE GÜCÜ YETMEYEN BİR PARTİ 

"Bu açık bir şekilde toplumun önüne konulacaktı. Tartışmaktan bile kaçan bir parti karşısındakini ikna etmeye gücü yetmeyen bir parti, çağdaş normlarda bir Anayasal sistemi savunmayan bir parti, şimdi 'Başkanlık sistemi, Anayasa komisyon masasına getirildiği için ben masadan kalkıyorum' diyor."

"Bu siyasetin doğasına aykırı bir tutumdur. Ak Parti bugün milletin yüzde 50'sine yakının oyunu almış bir partidir. Meşru bir sistemi gündeme getirmektedir. Ben bunu tartıştırma demek, CHP'nin hala tek parti zihniyeti içerisinde son kararı kendisinin verdiğini zannetmesidir."

USULDE ARANMASI GEREKEN MUTABAKATI, ESASA TAŞIMAK ZATEN OTORİTER BİR TAVIRDIR

"Ak Parti'nin hangi teklifi getireceğine, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda neyin tartışılacağına kendileri karar vermek istiyorlar. Bununla bir kez daha milletin faydasına olacak bir tartışma CHP tarafından sabote edilmiştir. Ben masada olmayacağım hiçbir şeyi konuşturmayacağım demek usulde aranması gereken mutabakatı, esasa taşımak zaten otoriter bir tavırdır."

SİSTEMİN NE OLACAĞINA, NEYİN NASIL YÖNETİLECEĞİNE SİZ KARAR VERİYORSUNUZ

"Esasta mutabakat 6 aylık süre içerisinde aranacak. Onun için herkes maddelerin getirecek. Usulde arayacağım mutabakatın bugün esaslarının da bir arada olmasını istiyorum. O zaman kimseye tartışma alanı bırakmıyorsunuz ki. Sistemin ne olacağına, neyin nasıl yönetileceğine siz karar veriyorsunuz. Bu kötü siyasi bir alışkanlık."