AKP'de 'sarı öküz' mücadelesi: İki farklı tez çarpışıyor

Hürriyet gazetesinin AKP'ye yakın yazarı Abdulkadir Selvi, parti kulislerinde iki farklı tezin 'çarpıştığını' anlattığı yazısında, gözlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildiğini yazdı.

07 Eylül 2016 Çarşamba, 10:33
Abone Ol google-news

Hürriyet gazetesinin AKP'ye yakın köşe yazarı Abdulkadir Selvi, parti kulislerinin 'kaynadığını' yazdı. Ergenekon davaları başladığında, operasyonlara karşı askerlerin tutumunun yanlış olduğunu düşünenlerin, "sarı öküzü vermeyecektiniz" dediğini anımsatan Selvi, yıllar sonra aynı sözleri AKP'li isimlerden duymaya başladığını aktardı. Selvi, AKP'li eski-yeni milletvekilleri hakkında yapılan 'FETÖ'cü ihbarları'nın, siyasi rekabet ve intikam duygusu ile yapıldığını öne sürdü.

İSTİFA SÖYLENTİLERİ

'FETÖ operasyonları' nedeniyle üç büyükşehir belediye başkanına 'istifa et' denildiği, kabineden iki bakanın daha ayrılacağı, AKP içindeki 48 milletvekilinin de ayrılacağı söylentilerine de değinen Selvi, "Ankara kulislerindeki hava bu sorunun yaştıştığı yönünde. Belki münferit istifalar olabilir ama özellikle iki büyükşehir belediye başkanının istifası beklenmiyor" diye yazdı.

17-25 ARALIK'I HATIRLATTI

"AKP içinde Gülen cemaati ile bağlantılı 48 milletvekili hesabını" çok abartılı bulunduğunu aktaran Selvi, aynı durumun 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sırasında da yaşandığını anımsattı, "O zaman Gülen'in talimatına rağmen, 14-15 kişi istifa etmişti. Gülenciler istifa edecek, AK Parti hükümeti düşecek hesabı yapanlar ise hayal kırıklığına uğramıştı" ifadelerini kullandı.

EFKAN ALA'NIN İSTİFASI

Selvi, Efkan Ala'nın içişleri bakanlığı görevinden istifasının "FETÖ ile mücadele" kapsamında olmadığını, 'Başbakan ile Bakanı' arasındaki yönetim farklılığından kaynaklanan bir tasarruf' olduğunu yazdı.

"AK PARTİ'DE İKİ FARKLI TEZ ÇARPIŞIYOR"

AKP'de parti içinde iki farklı görüşün çarpıştığını yazan Selvi şu ifadeleri kullandı:

"FETÖ kapısından girilip AK Parti'ye operasyon yapılır, operasyonun nereye gideceği belli olmaz tezini savunanlara, siyasette de temizlik yapılsın, FETÖ'cüler AKP Parti içinde barındırılmasın diyenlar karşı karşıya. Biri parti türbülansa girer diyor, diğeri ise FETÖ'den arınsın istiyor. Çok iyi yönetilmesi gereken kritik süreçte gözlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi."

Abdulkadir Selvi'nin yazısını okumak için tıklayın