AKP’nin YSK temsilcisinden İstanbul açıklaması

YSK’den itirazlara ilişkin beklenen ara karar öncesi AKP’den yeni bir açıklama geldi.

29 Nisan 2019 Pazartesi, 16:34
AKP’nin YSK temsilcisinden İstanbul açıklaması
Abone Ol google-news

AKP YSK temsilcisi Recep Özel, sürece ilişkin “Ara karar araştırmaları geldikten sonra dosyanın kapağı açılıp içindeki bilgilere, belgelere incelememiz olacak. Kurul üyelerinin incelemesi olduktan sonra nihayetinde müzakere olacak ve karar verilecek” dedi.

AKP’li Özel, İstanbul seçimlerine yapılan olağanüstü itiraz sürecine dair verilen ara karar gereği ilçe seçim kurullarına verilen sürenin bugün saat 17.00’de bittiğini açıkladı.

İkinci ara karar gereği verilen sürenin de yarın biteceğini söyleyen Özel, “Ama ilçe seçim kurullarında araştırmaların bitmediği ve devam ettiği belirtiliyor. Bu süre kesin bir süre olmamakla birlikte, kısa zamanda yapılması amacıyla ortaya konulmuş bir süre sınırlamasıydı. YSK, gelecek cevapların tamamını beklemek durumunda olacak” dedi.

‘BEKLİYORUZ’

İlçe seçim kurullarının bir an önce araştırmalarını tamamlamasını beklediklerini ifade eden Özel, “İstanbul’da 39 ilçe seçim kurullarında bütün ara kararların gereğinin yerine getirilmesi beklenecek. Ara karar araştırmaları geldikten sonra dosyanın kapağı açılıp içindeki bilgilere, belgelere incelememiz olacak. Kurul üyelerinin incelemesi olduktan sonra nihayetinde müzakere olacak ve karar verilecek” diye konuştu.

Özel, “Sürecin ne zaman tamamlanacağına ilişkin bir öngörümüz yok, ilçe seçim kurullarından gelecek cevaplara bağlı, YSK’nin gündemine ve kurul üyelerimizin müzakeresine bağlı. Bunu bir takvimle sınırlamak, bir takvime hapsetmek pek doğru değil” dedi.