AKP'yi eleştiren gaziye madalya yok

Düzenlenen kampanyada toplanan 309 milyon liranın gazilere ve şehit ailelerine neden dağıtılmadığını sorgulayan 15 Temmuz gazisi Cumali İbin'e gazilik madalyası verilmedi. Cumali İbin, Cumhuriyet, Sözcü ve Odatv'ye konuştuğu için 'istenmeyen gazi' ilan edildiğini söyledi.

19 Ocak 2018 Cuma, 12:59
Abone Ol google-news

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL döneminde Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan ve 29 Ekim 2016'da Resmi Gazete'de yayımlanan 675 sayılı KHK ile darbe girişimi gecesi sokağa çıkarak darbeye direnirken yaşamını yitiren 180'i sivil toplam 248 kişi şehit, yaralanan 2193 kişi ise gazi ilan edildi. O tarihten sonr yapılan başvurularla gazi sayısı 2 bin 723'e ulaştı.

15 Temmuz şehidinin oğlu isyan etti: Şehitler için toplanan para hâlâ verilmedi!

15 Temmuz gazisi derdini anlattı AKP'li vekil operasyon yapmakla suçladı

15 Temmuz şehit ve gazileri için toplanan 309 milyon lira neden şehit ve gazilere dağıtılmadı?

15 Temmuz gazisi isyan etti: 'Askıda gazi' olarak bırakıldık

 15 Temmuz şehitleri ve gazilerine Devlet Ödünç Madalyalarının dapıtılması dün itibariyle başladı. Ankara başta olmak üzere Bursa, Kars, Bartın gibi illerde şehit yakınlarına ve gazilere madalyaları takdim edildi. İstanbul'da ise yarın 5 yıldızlı bir otelde düzenlenecek törenle 15 Temmuz şehitlerinin ailelerine ve 15 Temmuz Köprüsü ve Üsküdar'da yaşanan olaylarda yaralanan gazilere madalyaları takdim edilecek.

 AKP'Yİ ELEŞTİREN GAZİYE MADALYA YOK

İstanbul valiliği baskını sırasında yaralanan 15 Temmuz gazileri arasında yer alan Cumali İbin, açıklanan listede isminin yer almadığını görünce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne nedenini sordu. İl Müdürü Selim Çelenk ise bu durumla ilgileneceğini ve dilekçe yqazılması gerektiğini bildiridi. Bunun üzerine yazılan dilekçe de işleme konuldu. Gazilerin kurduğu WhatsApp grubuna gelen bir mesajda ise Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Gamze Ayrın'ın "Takdir yetkisi bizde. Takdir ettiğimize veririz, etmediğimize vermeyiz" yanıtı alındığını belirten İbin, 15 Temmuz'un ardından başlatılan kampanyada toplanan 309 milyonun şehit ve gazi ailelerine dağıtılmaması ve gaziler arasında yapılan ayrımcılığa dair Cumhuriyet, Sözcü ve Odatv gibi 'muhalif' basın kuruluşlarına açıklama yapmasının ardından hedef haline getirildiğini ve tehditler aldığını söylüyor.

 "SOKAĞA ÇAĞRILIRKEN SABIKASI SORULMADI"

Bazı gazilerin ise Devlet Ödünç Madalyası tecdi edilecekler listesinde yer almamalarının nedenini sorduklarında 'sabıka kayıtları olduğu' yanıtı ile karşılaştığını dile getiren Gazi Cumali İbin, "Hiç bir sabıka kaydım olmadığı halde bana da madalya verilmiyor. Gaziler ve şehitler arasında yapılan bu ayrımcılığı kabul etmek mümkün değil. Kaldı ki, Reis milleti sokağa, ölüme çağırdığında 'sabıkası olanlar çıkmasın' demedi. Sokağa çağırırken 'sabıkası olanlar çıkmasın' deseydi ozaman" diyerek uygulamaya tepki gösteriyor.

 "HABERLER ENGELLENİYOR"

Daha önce 15 Temmuz şehitlerinin ve gazilerinin sorunları hakkında Yeni Şafak ve İnternethaber gibi AKP'ye yakın medya kuruluşlarına da bilgi verildiğini söyleyen 15 Temmuz Gazisi Cumali İbin, "Bana haber yapcaklarını söylediler. Ancak daha sonra AKP'den bazı isimlerin 'Haber yapmayın biz yukarıdan çözeceğiz' diyerek haber yapılmasını engellediklerini bana bildirdiler. Ben Cumhuriyet, Sözcü ve Odatv'yi özel olarak seçmedim. Ben aylardır feryat ediyorum, feryadıma sadece onlar kulak verdi" dedi. 

 AKP'Lİ VEKİLLERE MESAJ: GAZİ KARTIMI İADE EDECEĞİM

Karşılaştığı muameleye isyan eden İbin, AKP'li tüm vekillere de mesaj göndererek hakızlığa isyan etti.

 İbin'in AKP'li vekillere gönderdiği mesaj şöyle:

 Selamün aleyküm sayın vekilim

 Ben İstanbul'dan 15 Temmuz Gazisi Cumali İbin. Herhangi bir sabıkam olmadığı halde madalya verilecek Gazi Listesi'nde adım yok hangi gerekçeyle vermediklerini sordum herhangi bir bilgi yok. Velhasıl Doğru söyleyeni yedikleri köyden kovuyorlarmış bunu anladım, Son Bir Kez yazma ihtiyacı duydum benim basın açıklamalarından Fatma Betül Sayan Kaya'nın rahatsız olması, rahatsızlığına binaen beni bir takım şeylerden mahrum etmeye çalışması, hatta bir takım kulislerde 'Onun da Gaziliğini yakacağım' gibi cümleler kurması benim gibi dava adamını küstürmüştür.

 Sayın cumhurbaşkanıyla görüşmeye çalışacağım olmadığı takdirde art niyetli yaşananlardan %100 emin olduktan sonra emin olun ki gazete ve televizyonlarda gereken basın açıklamaları yapıp yanlış insanlara tabi olup yanlış insanların peşinde koştuğumu beyan edeceğim. Ve şunu da bilin ki; Keşke o akşam hiç dışarı çıkmasaydım sizinle bu duruma gelmeseydik.

Ben şahsım olarak durumları toparlamaya çalışacağım en kısa zamanda aldığım gazilik tazminatlarını hepsini iade edip İadeyi taahhütlü bir şekilde Gazi kartımı sayın cumhurbaşkanına göndereceğim. Şu an yüreğimde kopan fırtınaları sözlerle ifade edemiyorum ve bir görüşmede Fatma Betül Sayan Kaya, bir gazimizin de kulak misafiri olduğu hadise yaşanıyor. Diyor ki; 'Cumali İbin işi bitti' Çok merak ediyorum sayın vekilim Yarın hakkın huzurunda nasıl hesap verecek?

 15 Temmuz Gazisi (mağduru)

 Cumali İbin 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Ankara Valiliğince düzenlenen Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni Kahramankazan Belediyesi'nde gerçekleştirildi. Törende 83 gazi ve 9 şehit yakınına madalya verildi.

 Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların yakınları ve gazilere devlet övünç madalyası törenle verildi. Gölbaşı Vilayetler Evi’nde düzenlenen törende Gölbaşı, Şereflikoçhisar ve Bala ilçelerinde bulunan şehit yakınları ve gazilere devlet övünç madalyası ve beratları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Ankara Valisi Erkan Topaca tarafından takdim edildi.

 Bursa’da 17 şehit ailesi ile 4 gaziye törenle Devlet Övünç Madalyası verildi. Bursa Valisi İzzetten Küçük, protokol ile şehit yakınları ve gazilerin katıldığı tören Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

15 Temmuz gazisinden AKP'ye isyan: Cumhurbaşkanımızın bu yaşananlardan haberi var mı?