Aleviler sevemedi

Kılıçdaroğlu, çatı aday İhsanoğlu için örgütleri ikna edemedi

26 Haziran 2014 Perşembe, 21:34
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin de onayı ile gösterilen Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Eklemeddin İhsanoğlu’nu tanıtmak amacıyla Ankara’da Alevi örgütlerinin temsilcileri ile yemekte bir araya geldi. Aleviler, Prof. Dr. İhsanoğlu hakkında çekincelerini Kılıçdaroğlu’na iletirken ilk turda bağımsız hareket edebileceklerini belirtti. Kılıçdaroğlu ise ilk turda destek verilmemesi durumunda ikinci turun öneminin olmadığına dikkat çekerek, “Ben partiyi değil, Türkiye’yi düşünerek hareket etmek zorundaydım. Tayyip’i gönderecek tek seçenek buydu. Çünkü, Tayyip bu adayla ilgili hiçbir şey düşünemiyor dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Eklemeddin İhsanoğlu’na yönelik Alevilerin tepkisini azaltmak amacıyla önceki gün Çankaya Belediye Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesisi Konukevinde Alevi örgütlerinin temsilcileri ile yemek yedi. Yaklaşık 3 saat süren yemekli toplantıya Hacı Bektaş Dergâhı Postnişini Veliyettin Ulusoy, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Vakıfları Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Saçlı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan ve çok sayıda Alevi örgütü yöneticisi katıldı. CHP’den ise toplantıya Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba veTekin Bingöl ile bazı milletvekilleri katıldı. Alevilerin sorunlarının ve taleplerinin dile getirilmesiyle başlayan toplantıda konu cumhurbaşkanlığı seçimlerine geldi. Alevi örgütlerinin temsilcileri aday belirleme sürecindeki yanlışlıkları Kemal Kılıçdaroğlu’na iletirken, Mazlum-Der gibi derneklerin ziyaret edilmesine karşın hiçbir Alevi örgütüne gidilmemesinin kendilerini üzdüğünü ve tabanda tepkiye neden olduğunu belirtti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu’nun Alevi örgütlerine gidilmemesinin nedeni olarak çok sayıda dernek bulunmasını gerekçe gösterdiği kaydedildi. Kılıçdaroğlu toplahtıda, “Kimsenin etnik kimliğine bakmam. Benim için yeterlilik önemli ifadesini kullanırken, Alevi temsilcileri de “Alevilerde ve solcuların içinde hiç yetenekli kimse yok mu? Biz, bu adayı içimize sindiremiyoruz. Bizim toplumumuzun beklentilerine ve ruh haline yanıt vermiyor. Cumhurbaşkanlığı yarışı neden iki İslamcı aday arasında geçiyor. Nasıl bir cumhurbaşkanı istiyorsunuz diyerek sanatçı, aydın ve meslek örgütlerini geziyorsunuz. Sonra ortaya İslamcı muhafazakâr aday çıkartıyorsunuz. Bu kabul edilemez dedi. Alevilerin, CHP milletvekillerinin ikna edilemediğini anımsatması üzerine de Kılıçdaroğlu’nun “Partinin almış olduğu bir karar var. Bu karara uymayanlar bedelini öder” diyerek üstü kapalı olarak milletvekillerine gözdağı verdiği öğrenildi.

“Tayyip Erdoğan’ı gönderecek aday bu”

Toplantıda zaman zaman eleştiri dozunun artarak İhsanoğlu’na yönelik eleştirilerinin sürmesi üzerine Kılıçdaroğlu yeniden söz alarak, “Benim gönlümden geçen aday, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’di. Ancak bu sadece partinin adayı olurdu. Ben parti yerine Türkiye’yi düşünerek her kesimden oy alabileceğini düşündüğüm Ekmeleddin Bey’i aday gösterdim. Tayyip Erdoğan’ı gönderebilecek tek aday bu. Tayyip Erdoğan adayımızla ilgili hiçbir şey söyleyemiyor. Dünya, Ekmeleddin Bey’i tanıyor. Türkiye’de de seçmenler kısa sürede kendisini tanıyacak. Ön yargılarla bir yere varamayız” diye yanıt verdi. Bunun üzerine Aleviler ortak bir biçimde ilk turda bağımsız davrabileceklerini belirtirken, Kılıçdaroğlu da ikinci turda verilecek desteğin öneminin olmadığını söyleyerek “Ya başından destekleyin yada ikinci turda da destek vermeyin” sözleri ile tepkisini ortaya koydu.

CHP il başkanları, CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanlığına aday gösterme kararı aldığı Ekmeleddin İhsanoğlu’na “tam destek açıkladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından parti genel merkezinde toplantı halindeki il başkanlarına “süpriz ziyaret” yapan İhsanoğlu, il başkanlarına dönük yaptığı kısa konuşmada Atatürk’ün “yurtta sulh cihanda sulh” anlayışını egemen kılmak için aday olduğunu belirtirken, “Cumhurbaşkanı devletin ve toplumun sigortasıdır. Ülkede sigorta atarsa bizi zor günler bekliyor demektir, bunu engellememiz lazımgörüşünü dile getirdi. AKP’nin farklılıklara tahammül edemediği”ne dikkat çeken İhsanoğlu, “Biz farklılıkları olan bir toplumuz, farklılıkları sorun olarak görmemeliyiz” mesajı verdi.

CHP İl Başkanları dün genel merkezde toplanarak, İhsanoğlu’nun adaylığı konusunda durum değerlendirmesi yaptı. Toplantının başında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu il başkanlarına seslendi. Kılıçdaroğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle herkesin daha fazla çalışması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin huzuru, toplumsal barış ve parlamenter sistemin güçlendirilmesi için İhsanoğlu’nu aday gösterme kararı aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Kavgadan çok çektik. Millet de çekiyor. Kahvede oturan vatandaş da huzursuz. Biz, huzurdan yanayız. Biz, bir partiye genel başkan seçmiyoruz. Biz, büyük bir toplumsal uzlaşmayla bir cumhurbaşkanı seçmek istiyoruz. Seçilecek kişinin de ‘Ben herkesin cumhurbaşkanı olacağım’ demesini istiyoruz. Belli bir grubun, belli bir sınıfın, belli bir ailenin değil. Büyük Türkiye’nin cumhurbaşkanı adayını seçeceğiz. O nedenle, bu çerçevede olaya bakıp değerlendirmemiz gerekiyor. Parlamentoda ağırlık olarak cumhurbaşkanları seçilirken bütün siyasi parti liderleri bir araya gelmiş, oturmuş konuşmuş ve tercihlerini buna göre yapmışlardır. Sonunda bir aday üzerinde belli bir uzlaşma sağlanmıştır. Bu çerçevede biz de ilk kez parlamento dışında ve büyük bir toplumsal uzlaşmayla Sayın İhsanoğlu’nu belirledik.”

İhsanoğlu kitapçığı dağıtıldı

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından toplantı, basına kapatıldı. Kılıçdaroğlu çok kısa süre kalıp toplantıdan ayrılırken, il başkanlarına İhsanoğlu’nun özgeçmişi ve mesleki kariyer bilgilerin içeren bir kitapçık dağıtıldı. Kitapçığın kapağında “Batı’da ve Doğu’da Türkiye’nin Aydın Yüzü Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ifadesi yer aldı. Kitapçıkta, İhsanoğlu’nun ABD Başkanı Barrack Obama,Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Prens Charles ile fotoğraflarına da yer verildi.

Kılıçdaroğlu götürdü

İl başkanları toplantısı sürerken CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendisini ziyaret eden İhsanoğlu ile görüşmesinin bitmesinin ardından, İhsanoğlu’nu il başkanlarıyla tanıştırdı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, İhsanoğlu kısa bir konuşma da yaptı. Edinilen bilgiye göre İhsanoğlu, hedefinin Türkiye’de Atatürk’ün “yurtta sulh cihanda sulh ve “muasır medeniyet hedefine ulaştırmak olduğunu belirterek, özetle şu mesajları verdi:

“Türkiye’nin içeride ve bölgesinde huzura ihtiyaç var. Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesine çıkarmak gibi bir hedefimiz var. Bu hedefe hep beraber yürümemiz lazım. Cumhurbaşkanlığı makamı devletin ve toplumun sigortasıdır. Bir evde sigorta attığı zaman karanlıkta kalırsınız. Ülkede de sigorta atarsa çok zor günler bekliyor demektir. Bunu hep birlikte engellememiz lazım. AKP, kutuplaştırmak üzerinden gidiyor, siyaset yapıyor. Kendisinden başkasına tahammül edemiyor. Oysa biz farkılıkları olan bir toplumuz. Bu farklılıklarımızı bilerek hareket etmeliyiz, farklılıklarımızı sorun olarak görmemeliyiz.

Destek bildirisi

CHP il başkanları daha sonra da İhsanoğlu’na destek bildirisi açıkladı. Bildiride cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçileceği ve yaşananlar dikkate alındığında bu seçimlerin Türkiye için “dönüm noktası olacağı belirtildi. AKP’nin kültürel ve siyasal kimlikler üzerinden birbirine düşman gruplar yaratmak isteğine karşı, toplumun tamamına hitap edecek bir cumhurbaşkanı seçilmesi gerektiğine vurgu yapılan bildiride, Kılıçdaroğlu’nun “herkesi kucaklayacak, içte ve dışta barışı, demokrasiyi, kardeşliği egenem kılacak, uluslararası deneyime sahip, saygın bir bilimadamı olan İhsanoğlu’nu aday olarak açıkladığı belirtilen bildiride, “Biz CHP il başkanları olarak Genel Başkanımızın iradesini sahipleniyor ve kararını destekliyoruz görüşüne yer verildi.