Almanya’da şiddetli yağışlar sele yol açtı: 33 kişi hayatını kaybetti

Almanya'da su baskınlarında en az 33 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketinde 6 binanın çöktüğü ve 70 kişinin ise arandığı bildirildi.

15 Temmuz 2021 Perşembe, 13:02
Almanya’da şiddetli yağışlar sele yol açtı: 33 kişi hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Alman Haber Ajansının haberinde, Ahrweiler bölgesinde şiddetli yağış ve selde 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ölenlerin bölgenin farklı yerlerinde bulunduğu bilgisi paylaşılırken dış dünyaya bağlantısı kesilen bölgede acil durum ilan edildiği ifade edildi. Hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 33’e yükseldi.


Koblenz polisi de Twitter’dan yaptığı açıklamada, Bad Neuenahr-Ahrweiler kentinde birçok evin çöktüğü, bazı evlerin de çökme tehlikesi altında bulunduğunu, bölgede hayatını kaybedenlerin olduğunu duyurdu.

Açıklamada yaklaşık 50 kişinin evlerin çatısına çıkarak kurtarılmayı beklediği aktarılarak, birçok kişinin de arandığı kaydedildi.

70 KİŞİ ARANIYOR

Daha önce Adenau şehri yakınlarında Schuld kasabasında 6 binanın çöktüğü bilgisi paylaşılmıştı. Bu kasabada arananların sayısının ise 70’e yükseldiği aktarıldı.

Öte yandan Kuzey-Vestfalya eyaletinin Hückeswagen kentinde insanların botlarla evlerinden tahliye edildiği bildirildi.

Leverkusen kentinde ise elektrik kesintisinden dolayı bir hastanedeki 468 kişinin tahliye edildiği ifade edildi.

Elektrik kesintisine Dhünn Çayı'nın taşması sonrasında trafoların zarar görmesinin neden olduğu kaydedildi.

Sauerland bölgesinde iki itfaiyecinin kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybettiği bildirilirken Solingen ve Kamen kentlerinde ise sular altında kalan evlerinin bodrum katlarında iki kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.