Almanya’dan Covid-19 aşısıyla ilgili net tarih

Dünya çapında 784 binden fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüsle mücadelede büyük mesafe kat eden Almanya’da, aşılarla ilgili düzenlemelerden sorumlu kurum olan Paul Ehrlich Enstitüsü’nün Başkanı Klaus Cichutek, koronavirüs aşısının geleceği tarihi açıkladı.

Yayınlanma: 19.08.2020 - 09:15
Almanya’dan Covid-19 aşısıyla ilgili net tarih
Abone Ol google-news

Koronavirüs salgınına karşı en net ve sıkı yasak ve kısıtlamaları getirerek Avrupa’daki komşularına oranla çok daha az hasarla pandemi sürecini atlatmaya çalışan Almanya’dan kritik bir açıklama geldi.

Almanya’nın aşılarla ilgili düzenlemelerden sorumlu kurumu Paul Ehrlich Enstitüsü’nün Başkanı Klaus Cichutek, Alman basınına konuştu.

Cichutek, birinci faz ve ikinci fazdaki denemelerin pozitif sonuç verdiğini ve bazı aşıların koronavirüse karşı bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini söyledi. Dünyanın birçok ülkesinde onlarca şirket ve kurumun aşı üretmek için bir yarışa girdiğini hatırlatan Cichutek, “Eğer koronavirüs aşısının üçüncü fazından da sonuçlar etkili ve güvenli olduğuna yönelik gelirse gelecek yılın başında  ilk aşılar onay alır. Almanya’da da insanlara ilk dozu o dönemde alabilir” dedi.

ONLARCA AŞI GELİŞTİRİLİYOR

Sözcü'de yer alan habere göre, dünya çapında 22 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüse karşı Moderna, AstraZeneca ve Pfizer gibi şirketler aşı geliştirmek için adeta bir yarış içerisinde. Almanya’nın biyoteknoloji şirketi CureVac da bir süre önce koronavirüs aşısının 2021 yılının ortasında piyasada olacağını duyurmuştu.

Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Covid-19 aşısına tescil verdiğini açıklamıştı. İnsanlar üzerinde denemelerin yapılmasının üzerinden 2 aydan kısa bir süre geçmesine rağmen Rusya’dan gelen bu açıklama bilim dünyasında tartışma yaratmıştı.

Rus lider kzının da aşıyı denediğini ve yan etkisinin görülmediğini söylerken, bu aşının Ağustos ayı sonunda seri üretime geçeceği duyurulmuştu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler