Almanya'dan Türkiye'ye teknoloji ihracatına kısıtlama

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, birçok ülkeye gözetleme teknolojileri alanında ihracatın durdurulacağını açıklarken Türkiye ve Rusya'nın da bu ülkelerin arasında bulunduğunu söyledi.

Yayınlanma: 20.05.2014 - 19:31
Abone Ol google-news

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye dahil birçok ülkeye gözetleme teknolojileri alanında ihracatın durdurulacağını açıkladı.  Konuyla ilgili olarak WDR, NDR ve Süddeutsche Zeitung'a açıklamalarda bulunan Sigmar Gabriel, bu tarz ürünlerin ihracatının daha sıkı denetlenmesi yönünde bakanlığı tarafından gümrüğe talimat verildiğini belirterek "Buna artık izin vermeyeceğiz" dedi.
Bakan Gabriel, Avrupa Birliği düzeyinde daha katı bir ihracat kontrolü yürürlüğe konana dek bu tarz ihracatların yasaklanacağını belirtti. Gabriel'in açıklamaları üzerine DW, Avrupa Birliği Komisyonu'nun sonbaharda gözetleme teknolojilerinin ihracatına bir düzenleme getirmesi beklendiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE VE RUSYA BU ÜLKELER ARASINDA

Alman hükümeti tarafından ayrıca bu tür araçlar üreten tüm Alman firmalarına baskıcı rejimlerle ticaret yapmama konusunda nisan ayında uyarı yapıldığını belirten Gabriel, sözkonusu teknolojilerin satılmayacağı ülkelerin listesini vermedi ancak NDR, WDR ve Süddeutsche Zeitung muhabirlerinin soruları üzerine NATO üyesi Türkiye ve Rusya'nın da ihracat yapılmayacak ülkeler arasında olduğunu söyledi.
Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Gabriel, otoriter rejimlerin halka sadece tank ya da makineli tüfekle değil aynı zamanda internet gözetleme teknolojileriyle de baskı uyguladığını ifade etti. Gabriel "İnternetin özgürlüğünü savunmak isteyenler, internet kullanıcılarını gözetleyen ve böylece en temel insan haklarını çiğneyen bu tarz rejimlerin eline teknoloji veremez" diye konuştu.
DW de haberinde Almanya'nın 2012 yılında Suriye ve İran'a bu tür ürünlerin satışını yasakladığını ancak bunun dışında herhangi bir yasal kısıtlamaya gidilmediğini anımsatıyor.


En Çok Okunan Haberler