Altay şimdilik hayal: Ethem Sancak, Cumhurbaşkanlığı’nı yalanladı

Cumhurbaşkanlığı’nın açıkladığı yıllık programda Altay tankının 2020 yılı içinde envantere gireceği öne sürülürken, tankı üretecek olan BMC’nin sahibi Sancak, tankın TSK envanterine girişi için 2 yıl sonrasına tarih verdi.

05 Kasım 2019 Salı, 21:54
Altay şimdilik hayal: Ethem Sancak, Cumhurbaşkanlığı’nı yalanladı
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı’nın açıkladığı yıllık programda, gerçekleşmesi olanaksız olan hedeflere yer verildi. Yıllık programın savunma sanayii politikaları bölümünde Altay tankının 2020 yılı içinde envantere gireceği öne sürülürken tankı üretecek olan BMC’nin sahibi Ethem Sancak, tankın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girişi için 2 yıl sonrasına tarih verdi. Yıllık programdaki verilere göre, savunma sanayiinde son 5 yılda ilk kez ithalat, ihracatı geçti.

Resmi Gazete’nin önceki günkü sayısında yayımlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın “savunma sanayii” bölümünde savunma sanayii yerlilik oranının 2018’de yüzde 65 olduğu, 2019’da bu oranın yüzde 67 olarak tamamlanmasının öngörüldüğü belirtilirken 2020’de bu oranın yüzde 69’a çıkarılması hedeflendi. 

Yıllık programdaki verilere göre 2018’de savunma sanayii yurtdışı satış gelirleri 2.2 milyar dolar olurken, 2.4 milyar dolar tutarında ithalat yapıldı. Bu verilere göre, son 5 yılda ilk kez savunma sanayii ithalat tutarı ihracatı geçti. İhracat, bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında artarken ithalattaki artış yüzde 58 oldu. Savunma sanayii ithalat tutarındaki artışın Rusya’ya S-400 hava savunma sistemi için yapılan peşin ödeme başta olmak üzere dış alımlardan kaynaklandığı belirtiliyor.

SANCAK YALANLADI

Planın savunma sanayii alanında uygulanacak politika ve tedbirler bölümünde, milli teknolojiler ve yerli imânlarla savunma sanayiinde dışa bağımlılığı asgari seviyeye indirecek projelerin hayata geçirileceği belirtilirken, 2020 yılı içinde yürütülecek faaliyet ve projeler bölümünde, “Altay tankları, yerli hava savunma sistemleri, deniz platformları envantere kazandırılacaktır” ifadeleri yer aldı.

Yıllık planda, Altay tankının da 2020 yılında TSK envanterine kazandırılacağı öne sürülürken Altay tankının üreticisi olan BMC’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, tankın teslimatı için 2 yıl sonrasına tarih vermişti. Sancak, 10 Ekim’de İstanbul Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Umut ediyorum ki 24 ay sonra TSK, kendi eseri olan Altay’ı harp sahasında kullanacak. En geç 48 ay sonra da Altay tankı ve beraberindeki diğer ürünler Türk malı ve yerli olacak” ifadelerini kullandı. Üretici şirketin sahibinin teslimat tarihi olarak 2021 yılı sonunu işaret ettiği Altay tankının 2020 yılı içinde üretilerek TSK envanterine girmesi beklenmiyor.