‘Altın Ayı’ için 18 film yarışacak

70. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışacak filmler, dün düzenlenen basın toplantısında festivalin yeni yöneticileri Carlo Chatrian ile Mariette Rissenbeck tarafından tanıtıldı. Berlinale olarak bilinen festivalde bu yıl 18 film Altın Ayı için yarışacak.

31 Ocak 2020 Cuma, 02:00
‘Altın Ayı’ için 18 film yarışacak
Abone Ol google-news

 Festivalde, bu yıl hiçbir bölümde Türk filminin yer almaması da dikkat çekti. Festivalin açılış filmi Kanadalı yönetmen Philippe Falardeau’nun “My Salinger Year” olacak. “Altın Ayı” ve “Gümüş Ayı” alacak filmleri belirleyecek uluslararası jürinin başkanlığını, İngiliz aktör Jeremy Irons yürütecek.

Afgan kökenli Alman yönetmen Burhan Qurbani’nin Berlin Alexanderplatz, Rus yönetmenler Ilya Khrzhanovksy ile Yekaterina Oertel imzalı DAU.Natasha, İtalyan yönetmen kardeşler Damiano D’Innocenzo ve Fabio D’Innocenzo’nun Favolacce, Alman yönetmen Christian Petzold’un Undine filmleri dikkat çeken yapımlar arasında yer alıyor. Yönetmenliğini Sally Potter’ın yaptığı ve başrollerini Javier Badem, Elle Fanning ve Salma Hayek’in üstlendiği The Roads Not Taken oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor.

Berlinale’de bu yıl “Encounters” adı altında yeni bir yarışma bölümü açıldı. 15 filmin gösterileceği bu bölüm, sinemada yeni anlatım biçimlerini desteklemeyi hedefliyor. Bu yıl festivalde gösterilecek film sayısının geçen yıla göre daha az olduğu dikkat çekiyor. Geçen yıl 400 filmin gösterildiği Berlinale’nin programında bu yıl 340 film yer alıyor. Festivalde ödüller 29 Şubat’ta verilecek.