Amazon, köle gibi çalıştırdığı işçilerine akıl sağlıklarını toplayabilmeleri için 'Zen kutusu' kurdu

İşçilerin akıl sağlıklarını toplamak için içine kapanabilecekleri AmaZen isimli küçük bir kutu kurduğunu gösteren paylaşım yapan Amazon, kutunun interaktif olduğunu, içinde zihinsel sağlık ve farkındalık uygulamalarıyla ilgili videolar izlenebileceğini duyurdu. Ancak kutunun alay konusu olması üzerine paylaşımını sildi.

28 Mayıs 2021 Cuma, 14:01
Amazon, köle gibi çalıştırdığı işçilerine akıl sağlıklarını toplayabilmeleri için 'Zen kutusu' kurdu
Abone Ol google-news

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde gelirine gelir katan ABD merkezli e-ticaret, teknoloji devi Amazon, bu kez yeni bur uygulamayla gündeme geldi. Aralıksız saatlerce çalıştırdığı işçileri tuvalete gittiklerinde cezalandırması, kovması, bu yüzden işçilerin pet şişelere tuvaletlerini yapmak zorunda kalması iddialarıyla tanınan Amazon, bunu uzun süre inkar ettikten sonra özür dilemesi ve bazı maaşlara ufak çaplı zam yapmasının ardından, yeni bir 'adım' attı.

Sputnik'te yer alan habere göre; sosyal medyada depolarına işçilerin akıl sağlıklarını toplamak için içine kapanabilecekleri AmaZen isimli küçük bir kutu kurduğunu gösteren paylaşım yapan Amazon, kutunun interaktif olduğunu, içinde zihinsel sağlık ve farkındalık uygulamalarıyla ilgili videolar izlenebileceğini duyurdu. Ancak insan boyutundaki kutunun alay konusu olması üzerine paylaşımını sildi. 

Alman parlamentosu çalışanı Ssaman Mardi, Twitter'da "Hey Amazon, internet unutmaz" diyerek kaydettiği şirketin  AmaZen videosunu paylaştı.

Saatlerce ayakta çalıştırdığı işçileri tuvalete bile göndermediği, sürekli yaralanma riskine soktuğu, sendikalaşmaktan alıkoyduğu için eleştirilerin hedefindeki Amazon'a böyle hamleler yerine işçilerin çalışma ve hayat koşullarını düzeltmeye para harcaması tavsiye edildi.

TalkPoverty örgütü şu paylaşımı yaptı:

"Amazon işçileri: Stres dolu koşullarda kelimenin tam manasıyla ölüyoruz.

Amazon: Alın size sağlığınız için farkındalık videolu telefon kulübesi."

"9 SAAT ARALIKSIZ ÇALIŞIYORUM"

Amazon çalışanı Jennifer Bates, mart ayında Senato Bütçe Komisyonu'nın redah eşitsizliği oturumuna verdiği ifadede "Her gün 9 saat aralıksız çok yoğun şekilde çalışıyorum. İşveren her hareketimizi gözetliyor. Yavaş çalışıram ya da iş başından fazla ayrılırsam, cezalandırılacağımı, hatta atılacağımı öğrendim" demişti.

İşçilerin sendikalaşmasıyla da mücadele eden Amazon, ABD'nin Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Konseyi'nin en güvenliksiz işverenlerin yer aldığı 'Kirli 12' listesinin de demirbaşı. 2020'de koronavirüs pandemisinin başlamasından önce hazırlanan raporda 2013'ten beri 13 iş kazası ölümüne yol açtığı belirtilen Amazon'da intihar girişimi oranlarının yüksekliğine dikkat çekilirken, işçilerin mola almaktan bile korktukları için şişelere tuvaletlerini yaptığına yer verilmişti.