"Anayasa'yı hükümet yapmaz"

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ülkenin esas sorunlarının konuşulmadığını savunarak, ''Türkiye bugün kasetle, paketle ve kasketle uğraşıyor'' dedi.

28 Mayıs 2010 Cuma, 14:02
Abone Ol google-news

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisi tarafından Kahramanmaraş'ta Hafız Ali Efendi Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'de işsizliğin gençlerde yüzde 30, kadınlarda ise yüzde 25'e ulaştığını ancak hükümetin bu konuda hiçbir önlem almadığını öne sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 milyon kişiye iş vaadinde bulunduğunu ifade eden Cindoruk, şöyle devam etti:
''Peki Başbakan nerede, hükümet nerede? Onlar şimdi firar ettiler. Güney Amerika'ya gittiler. Ne yapıyorlar? Bütün Bakanlar Kurulu orada.. Konsolosluk açıyorlar. O konsolosluk 4 oda bir salon bir yer. Oradaki bir küçük daireyi açmak için yanında Beşiktaşlı futbolcu Bobo. Sayın Başbakan 8 bakanı ile orada. Yarın nereye gidiyor? Şili'ye gidiyor. Şili nerede? Türkiye'ye 12 bin kilometre 20 saat mesafede. Yanında kim var orada da yanında futbolcu Tello var herhalde onu bulacak. Bunu şaka olsun diye söylemiyorum. Türkiye'de işsizlik var. Şehitler geliyor. Başbakan nerede? Brezilya'da. Brezilya'da altın mı var? Brezilya'dan ne malzeme bulacaksınız. Oradan et alacaksınız buraya gelinceye kadar çürüyecek.''

Ülkenin asıl meselelerin konuşulmadığını ifade eden Hüsamettin Cindoruk, ''Bakın Türkiye kaç zamandır neyle uğraşıyor. Bir paket var bir de kaset var. Kasetle paketi tartışıyorlar. Bir de kasket çıktı kasket var'' dedi.

''Allah bizim kasketlerimizden razı olsun'' diyen Cindoruk, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Biz halk partisiyiz. Başka halk partileri var onlar bizim gibi sizinle siyaset yapmış değil. Dün 27 Mayıs'tı bütün televizyonlar rahmetli Adnan Menderes'i, Fatin Rüştü Zorlu'yu, Polatkan'ı, Celal Bayar'ı gösterdiler. Esas kasketin sahibi onlardır. Bizim hayatımızda kaset yok, haset de yok bizim hayatımızda, paket de yok. Bizim paketimiz demokrasidir, kalkınmadır. Bizim kasetimiz milli devlettir, Türkiye Cumhuriyeti'dir. Müslüman Türkiye'dir.''


Anayasa değişikliği

Anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerini de dile getiren Cindoruk, kendisinin TBMM Başkanı olduğu dönemde yapılan anayasa değişikliğini anımsattı.

Cindoruk, o dönem Anayasa'nın 20 maddesinin tüm partilerin katkısıyla değiştirildiğini belirterek, ''Anayasayı hükümet yapmaz. Hükümet kanun yapar, yönetmelik yapar. Şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyeti'nde anayasa yapan hükümet olmadı. Anayasa yapan Başbakan olmadı. Başbakan Anayasa'yı tek başına kararlarla yapıyor'' diye konuştu.

Hükümetin alternatifi olduklarını savunan Cindoruk, şunları kaydetti:
''Biz geçmişi size şahit diye gösteriyoruz. Demokrat inançlı kalkınmacı ve devletin hazinesini kendisine çevirmeyen sizlerle paylaşan bir siyasi hareketiz. İhtiyacımız şudur; sizin desteğiniz. Buralara niçin geliyorum? Henüz seçim yok, referandum da yok. Bir şeyi tanıtmak istiyorum. Demokrat Parti'yi, kıratı. Bu kırat dinlendi de. Şimdi dinlenmenin verdiği daha büyük enerjiyle sizin yanınızdadır. Bu uğurlu bir simgedir. Bununla sıkıntılarımızı aşarız. Köylümüzle çiftçimizle barışığız. Biz aslında köylü ve çiftçi partisiyiz. Memur, esnaf, fakir fukara partisiyiz.''

Mitinge DP Genel Başkanvekili Salih Uzun, parti üst düzey yöneticileri ile Gaziantep eski Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan da katıldı.