Angela Merkel'den Türkiye'ye çağrı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, anayasa değişikliği referandumun sonuçlarının ardından 'saygılı diyalog' çağrısı yaptı.

17 Nisan 2017 Pazartesi, 12:08
Abone Ol google-news

Alman hükümetinden Türkiye’de yapılan referandum sonuçlarına ilişkin açıklama geldi.

Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel adına yapılan yazılı açıklamada, Alman hükümetinin Türk halkının kendi kaderini belirleme hakkına saygı gösterdiğine vurgu yapıldı.

“Sonucun çok yakın çıkması, Türk toplumunun nasıl derinden bölündüğünü gösteriyor. Bu, Türk yönetimi ve bizzat Erdoğan için büyük sorumluluk demektir. Federal Hükümet zor bir referandum kampanyası sonrasında Türk hükümetinden ülkedeki tüm siyasi ve toplumsal güçlerle saygılı bir diyalog aramasını bekliyor” denilen açıklamada, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu tarafından referandum süreci ve anayasa reformunun içeriği bakımından dile getirilen endişelere de dikkat çekiliyor.

Açıklamada, ”Türk Hükümeti, Avrupa Konseyi ve AGİT üyesi olan ve AB’ye aday ülke olarak, AB değerleri, Kopenhag kriterleri, demokrasi ve temel haklar konusundaki   bu kaygıları dikkate almalıdır” ifadelerine yer verilirken ayrıca, Türkiye ile hem ikili hem de Avrupa kurumları arasında, en kısa sürede siyasi görüşmelerin gerçekleşmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

Türkiye'de yapılan anayasa referanduma ilişkin Almanya'daki siyasilerden de açıklamalar geldi.

MARTİN SCHULZ: SONUÇLAR ERDOĞAN'IN TÜRKİYE OLMADIĞINI GÖSTERDİ

Sosyal Demokrat Parti SPD'nin başkanı ve 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde başbakan adayı Martin Schulz, referandum gecesi sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Başa baş sonuçlar, Erdoğan'ın Türkiye olmadığını gösterdi. Demokrasi ve insan hakları mücadelesi sürmeli” ifadesini kullandı.

Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht ise, "Erdoğan, manipülasyon sayesinde diktatörlüğüne ulaşmayı sağlayacak çoğunluğu elde etti” açıklamasında bulundu.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner de Huffington Post'a verdiği demeçte, "Artık Sayın Erdoğan, ülkesini bir tek adam rejimine, bir diktatörlüğe götürecek sistem değişikliğini yapacak” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE İÇİN KARA BİR GÜN"

Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Türkiye için kara bir gün. Referandum kampanyası ve oy kullanma süreci, ülkenin bir başkanlık diktatörlüğüne geçeceği yönündeki endişeleri doğruladı” ifadelerini kullandı.