Ankara'ya 250 çift körüklü otobüs geliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde, alımı yapılacak olan çift körüklü 250 adet yeni otobüs için EGO Genel Müdürlüğüne yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

18 Haziran 2011 Cumartesi, 13:36
Abone Ol google-news

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin Haziran ayı son oturumunda, EGO Genel Müdürlüğü tarafından alınacak 250 adet otobüs için kaynak sağlanmasına ilişkin başkanlık yazısı okunarak, meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Kararla, EGO Genel Müdürlüğüne şehir içi yolcu taşıma, ulaşım hizmetleri ve ihtiyaç duyulan yolcu taşıma kapasitesinin artırılması ve hizmet sürelerinin kısaltılması için çift körüklü 250 adet otobüs alımı için yetki verildi.

Toplantıda ayrıca, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi 2. etap kapsamında yer alan 25 metre genişliğindeki imar yolunda bulunan tesis sahipleriyle, birinci etap proje alanında uygun görülen daireler için sözleşme yapılması oy çokluğuyla kabul edildi.

Böylece, söz konusu Kentsel Dönüşüm Projesinin birinci etabında hak sahiplerine tanınan haklar, ikinci etaptaki hak sahiplerine de tanınmış oldu.

Ankara'nın müziği belirleniyor

Ankara ile ilgili bir müzik çalışması yapılmasına ilişkin görüşülen gündem maddesi de meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Kararla, Ankara'ya ait her türlü müzik türlerinden beste ve güftelerin yaptırılması, bu konuda yaptırılacak eserlerin CD ve benzeri türlerle çoğaltılması, ücretsiz olarak dağıtılması böylece de Ankara'nın yurt içi ve yurt dışı tanıtımına katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Yine Başkanlık yazısıyla gelen ve tüm üyelerin oy birliğiyle kabul edilen bir diğer karar da 2-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Büyük Ankara Festivali'nde, sivil toplum kuruluşlarına (STK) ve esnafa yer tahsisinin ücretsiz olarak yapılması konusu oldu.

Son oturumunda Ankara'nın sorunlarına ilişkin çözüm önerilerinin ele alındığı meclis toplantısında, Ankara dışındaki illerde yapılacak festivallere katkıda bulunulmasına ilişkin yazı da oy çokluğuyla kabul edildi.

Komşu iller başta olmak üzere birçok ilin nüfusu kadar nüfusunun, Ankara'da yaşadığı belirtilen yazıda, Başkentte bulunan hemşehri dernek ve vakıflarındaki kişilerin yakınlaşması ve kaynaşması amacıyla çeşitli gece ve şenlikler düzenlendiği, bununla ilgili de destek talep ettikleri belirtildi.

Alınan kararla ilk mahalli seçimlere kadar geçerli olmak kaydıyla tüm benzeri etkinlerde Büyükşehir Belediyesinin imkanları ölçüsünde destek vermesi ve bu konuda da ilgili belediyelerle işbirliği protokolü yapılması için Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yetkili kılındı.