Antarktika'da plastik çöp bulundu

Greenpeace’in ‘plastik kirlilik’ araştırması en ücra ekosistemlerinin dahi mikroplastik atıklar ve zararlı kimyasallarla kirlendiğini ortaya koydu.

07 Haziran 2018 Perşembe, 21:20
Abone Ol google-news

Greenpeace’in, Antarktika Okyanusu’nda yaptığı mikroplastik ve kimyasallar atık araştırmalarının sonuçları açıklandı. Denizin derinlerinden alınan 8 örneğin 7’sinde mikroplastiğe rastlandı. Aynı zamanda toplanan kar örneklerinde de zararlı kimyasallara rastlandı. Uzmanlar gerek mikroplastiklerin gerek zararlı kimyasalların insan kaynaklı olduğunu dile getirdi. Greenpeace, Antarktika Okyanusu’nda dünyanın en büyük koruma alanının oluşturulması amacıyla başlattığı “Antarktika Okyanusu’nu Koru” kampanyası kapsamında Arctic Sunrise ile gerçekleştirdiği seferde bölgeye dair birçok bilimsel araştırma gerçekleştirdi. Söz konusu araştırmalardan biri de okyanustaki plastik kirliliğine dair.

En derinlerde...

Bilim insanları denizin derinliklerinden 8, yüzeyinden 9 su örneği aldı. Yapılan analizler sonucunda denizin derinliklerindeki örneklerin 7’sinde; yüzeydeki örneklerin de 2’sinde mikroplastiğe rastlandı. Mikroplastikler, büyük plastik parçalarının dalgalarla sürüklenmesi, aşınması ve günışığında ayrılması sonucu daha küçük parçalara ayrılmasıyla ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içeriğindeki mikroplastikler ile çamaşır makinelerinden yıkanan giysilerden kopan lifler de evlerimizden okyanuslara kadar ulaşıyor. Alınan 9 örneğin 7’sinde de zararlı kimyasallara rastlandı.

Hızla hareket vakti

Greenpeace “Antarktika Okyanusu’nu Koru” kampanyası sorumlusu Frida Bengtsson, “Antarktika Okyanusu’nun uzak ve el değmemiş bir alan olduğunu zannediyoruz. Ne var ki yaptığımız araştırmalar okyanusun insanların neden olduğu plastik kirliliği, iklim değişikliği ve endüstriyel balıkçılık gibi bir çok tehditle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Sonuçlar, Antarktika Okyanusu’nun en ücra ekosistemlerinin dahi mikroplastik atıkları ve zararlı kimyasallarla kirlendiğini gösteriyor. Antarktika Okyanusu’nu koruyabilmek için hızla harekete geçmeli ve dünyanın en büyük koruma alanı ilan edilmesi için elimizden geleni yapmalıyız” değerlendirmesini yaptı.