Antibiyotikli balıklara aklama

Veteriner hekim Yekta Ünsal balık çiftliklerinin 'temiz' olduğu görüşlerini eleştirdi.

18 Ağustos 2011 Perşembe, 06:58
Abone Ol google-news

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği, çiftlik balıklarına antibiyotik verildiğini kabul ederken “Önemli olan antibiyotiğin vücuttan atılma süresi. Bitki, hayvan ve balıklar için kullanılan ilaçların bünyeden atılma süresi vardır ve bunların hasatları ilaç bünyeden atıldıktan sonra yapılmakta” dedi.
 

AB örnekli savunma

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Genel Sekreteri Adnan Gültek Cumhuriyet Gazetesi'nin gündeme getirdiği “antibiyotikli balıklar” ile ilgili yaptığı açıklamada çiftlik balıklarında antibiyotik kullanıldığını doğruladı.

Gültek, “Balık çiftlikleri tarım ve il müdürlüklerince çeşitli yönlerden denetlenen, su numuneleri alınarak kontrol altında tutulan yerler. Ülkemizde hiçbir üretim kolunda bu kadar denetim olduğunu sanmıyoruz. Balık Avrupa Birliği’ne ihraç ettiğimiz yegânehayvansal ürün. AB aldığı her ürün için hastalık ve kalıntı analizleri yaparak ürünü kabul etmektedir. Binlerce ton ihracatımızda bir sorunla karşılaşılmamışken, antibiyotikli balık tartışmasının hangi niyetle ortaya atıldığı anlaşılamamakta” diye konuştu.