Aselsan’ın yarısı eridi

Savunma sanayi şirketi Aselsan’ın piyasa değeri, son yedi ayda 45 milyardan 24 milyar liraya indi. Şirket böylece borsada zirveden sekizinci sıraya kadar geriledi

23 Haziran 2018 Cumartesi, 22:30
Abone Ol google-news

Ekonomideki kötü gidişat ile birlikte Borsa İstanbul 100 endeksi Nisan 2009’dan sonraki en ucuz seviyelere geriledi. Değer kaybında ilk sırayı savunma sanayiine yönelik teknoloji, elektronik cihaz ve sistemler geliştiren Aselsan çekiyor. Çoğunluk hissesi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait olan Aselsan’ın Kasım 2017’de 45 milyar lirayı aşan piyasa değeri, 19 Haziran’da 22 milyar seviyesine kadar geriledi. Önceki gün itibarıyla şirketin değeri 24 milyar seviyesine geldi. Sadece 7 ayda TL bazında değer kaybı yüzde 50’ye yaklaştı. Dolar bazındaki değer kaybı ise yüzde 50’yi aştı. 14 Kasım’da 11.2 milyar dolar olan şirketin piyasa değeri, 5.1 milyar dolara geriledi. 14 Kasım 2017’de Garanti Bankası’nı geçerek Borsa İstanbul’un en değerli şirketi koltuğuna oturan Aselsan, sekizinci sırada yer aldı. “Küçük yatırımcı Aselsan’ın cazibesine kapıldı ancak Aselsan’ın Garanti Bankası’nı geçmesi çok da uzun süre sürdürülebilir bir durum değildi” diyen GCM Menkul Kıymetler’den Enver Erkan, “Aselsan’ın temel hikâyesinde hiçbir sorun yok. Devletten iş alıyor, siparişleri iyi durumda, kârlılık yüksek. Yerli üretime önem verilmesiyle birlikte Aselsan da çok önemli bir yere geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Düşüşün başlangıcı

Cumhuriyet’e konuşan Erkan, “Düşüşteki hikâye ikincil halka arz süreci ile başlıyor” dedi ve şöyle devam etti: “Şirketin ikincil halka arz sürecinde, AB ve ABD ile olan ilişkilerdeki gerginlik şirketin ikincil halka arz sürecini negatif etkiledi. Yabancı aracı kurumların aracılık etmediği ikincil halka arz yine de yapılmak istendi ve 6 Türk şirketinden oluşan bir konsorsiyum ikincil halka arzı gerçekleştirdi. Fiyat, belirtilen aralıkta en düşük fiyattan oluştu ve yüzde 40 olarak planlanan yabancıya satış, yüzde 20.1 oranında gerçekleşebildi. Bu süreçte de Aselsan’ın hisse fiyatı 19.50 TL’leri gördü. Bu süreçte borsada bu denli piyasa değerinde azalma görülen başka bir şirket yok.”