'Asker ve polis intiharları araştırılsın'

CHP'li Seçer ve arkadaşları, intiharların nedenlerinin araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

05 Aralık 2012 Çarşamba, 17:37
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer ve milletvekili arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, son 10 yılda güvenlik güçleri arasında intihar eğiliminin artış kazandığı vurgulandı.

Gerekçede, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun yaptığı belirlemeye göre, iç güvenlik olaylarında 818 şehit verilirken, aynı dönemde kışlada 934 er ve erbaşın intihar ettiğine işaret edildi. 2000 yılından bu yana 600'den fazla polisin intihar ettiği belirtilen gerekçede, şöyle denildi:

''Bunun en az üçte biri kadarının da intihar girişiminde bulunduğu ifade edilmektedir. Yani, her yıl ortalama 50 polis çeşitli nedenlerle canına kıymaktadır. Uzmanlara göre, dikkatlerin üzerine çevrildiği intihar vakalarını uyku, yemek, nöbet ve iş şartları tetiklemektedir.

Gerek asker, gerekse polis intiharlarının önüne geçilmesi için gerekli psikolog ve sosyolog desteği de yeterince sağlanamamaktadır. Keza, kötü muamele uygulandığı gerekçesiyle özellikle er ve erbaş sınıfındaki askerler arasında intiharı seçen, sakat kalanların olduğu da bilinen acı bir gerçektir.

Son yıllarda intihar edenlerin sayısının, şehit sayısının üzerinde olduğuna dair açıklamalar, intihar eden asker ve polislerin aile ve arkadaşlarının yaşadığı acılar, asker ailelerinin şikayetleri görmezden gelinemez. Şüpheli bazı ölümler ve ölümlerden sonra yapılan açıklamaların tatmin edici olmaması, gerekli adli ve tıbbi inceleme yapılmadığı iddiaları kamuoyunda kuşkuyla karşılanmaktadır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde son dönemde artan intihar olaylarının çok yönlü olarak Meclis tarafından incelenmesi ve araştırılması bir zorunluluk halini almıştır.''