Atatürk'ün yürüyen köşkündeki 400 yıllık çınar bakıma alındı

Atatürk'ün Yalova'da bir dalını kesmemek için köşkünü tren rayları üzerinde 4 Metre 80 cm kaydırdığı 400 yıllık çınar ağacı bakıma alındı.

11 Ekim 2018 Perşembe, 17:08
Abone Ol google-news

Yalova'da bulunan Yürüyen Köşk'ün bahçesinde yer alan ve ulu önderin bu ağaç üzerinden tüm dünyaya bir çevrecilik dersi verdiği 400 yıllık çınar ağacı Yalova Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarla bakıma alındı.

Gövdesinde mantar tedavisi yapılacak olan ağaca budama ve dallarının desteklenmesi işlemleri de uygulanacak. Konuyu yerinde inceleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ağacın sadece Türkiye için değil dünya için önemi olduğuna değindi. Salman, "Atatürk'ün bir dalını kesmemek için raylar üzerinde köşkünü kaydırdığı Yürüyen Köşk'ün bahçesindeki 400 yıllık Çınar ağacının bakım çalışmaları başladı. Ağaç sürekli kontrol altında tutuluyordu. Zira bu çınar bizim gözbebeğimiz. Bu çınar sadece Yalova'ya, Türkiye'ye değil dünyaya mal olmuş bir değer. Atatürk bu çınar ağacı ile tüm dünyaya çevrecilik dersi vermişti. O nedenle son derece önemli bir ağaç. Bu Çınarın genel bakımı, budamasının yapılmasına başlandı. Önceki yıllarda ağaca mantar tedavisi yapılmıştı. O tedavinin devamı niteliğinde yeniden bir çalışmada bu kapsamda yapılıyor. Sinema sanatçısı Ediz Hun Yalova'ya geldiğinde Yürüyen Köşk'ü ziyaret etmiş, köşkün hikayesini dinlemiş ve hayran kalmıştı. Kendisi de bu konularda uzman iyi bir çevrecidir. Bana çınar ağacının denize doğru uzayan dalının bir süre sonra ağırlığı taşıyamayacağından kırılacağını o nedenle mutlaka alttan desteklenmesi gerektiği uyarısında bulunmuştu. Biz de hemen bu konuda gerekli çalışmaları yaptık. Uzmanlar da aynı şeyi dile getirdiler ve desteklenmesi gerektiği tespitinde bulundular. Biz de bakım ve tedavi çalışmaları ile birlikte ağacın dallarının desteklenmesi çalışmalarına başladık. Çınar umuyoruz ki daha uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürecek" dedi.