Atom bombası gibi patladı: 44 ölü, yüzlerce yaralı

Çin'in doğusundaki Tianjin Limanı'ndaki bir lojistik deposunda bulunan yanıcı ve patlayıcı maddelerin infilak etmesi sonucu 12'si itfaiye görevlisi olmak üzere en az 44 kişi öldü.

13 Ağustos 2015 Perşembe, 08:20
Abone Ol google-news

Çin devlet televizyonu CCTV, depoda dün akşam yerel saatle saat 10.50 civarında yangın başladığını ve yaklaşık 100 itfaiye aracının liman bölgesine gönderildiğini, yangın söndürme çalışmaları devam ettiği sırada saat 11.30'da devasa bir patlama yaşandığını bildirdi.

Atom bombası gibi patladı-FOTOĞRAFLAR

CCTV'ye göre, Tianjin Binhai Yeni Kalkınma Bölgesi'nde meydana gelen patlama sırasında en az 17 sivil ve 12 itfaiye görevlisi hayatını kaybederken, 66'sı ağır olmak üzere toplam 520'ye yakın kişi yaralandı.

İlk tespitlere göre, facianın, tehlikeli madde sevkiyatı alanında faaliyet gösteren Rui Hai Uluslararası Lojistik Şirketi'nin deposundaki yanıcı ve patlayıcı maddelerin infilak etmesi nedeniyle meydana geldiği sanılıyor.

Sosyal medyada yer alan mesajlarda, 10 milyon kişinin yaşadığı Tianjin kentinin yanında bulunan liman bölgesindeki patlamanın çevredeki bazı binaların çökmesine ya da ağır hasar görmesine yol açtığı belirtildi.

Çin Deprem Ağları Merkezi, kentte kısa süreli panik yaşanmasına sebep olan patlamanın 2.9 büyüklüğünde depremin yaratacağı bir yer sarsıntısına neden olduğunu kaydetti.