Aykut Kocaman'dan fair play çağrısı

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, son dönemde futbolda yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili verdiği mesajda, "Bu gidişe 'dur' demenin yolu rakiplere sataşmak değil, kendi evinin önünü temizlemektir. Gelecek sezon hepimiz için bu anlamda bir milat olmalıdır" dedi.

21 Mayıs 2013 Salı, 20:33
Abone Ol google-news

Kocaman, Ziraat Türkiye Kupası finalinde yarın Trabzonspor ile yapacakları maç için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hazırlanan "Maç günü kitabı"nda, finale ilişkin görüşlerini belirtirken, son dönemde yaşanan olaylara da değindi.

Finale çıkan iki takımın da alkışı hak ettiğini kaydeden Kocaman, fair play ruhuna uygun güzel bir mücadelenin ardından hak eden tarafın kupayı müzesine götürmesi temennisinde bulundu.

Şampiyon olduktan sonra da ona uygun davranmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Kocaman, şu ifadeleri kullandı:

"Kaybederken kazananı tebrik etmeyi, kazanırken de kaybedeni teselli etmeyi bilmemiz gerekiyor. Her ne kadar son dönemlerde futbolun bu güzelliklerinin, centilmenlik anlayışının dışına çıkan istisnai durumlara tanıklık ettiysek de ben futbol ailesinin o kutsal futbol topunun etrafında toplanıp, daha aydınlık günlere hep birlikte adım atacağından eminim. Zaten başka da şansımız kalmadı. Hiç bir galibiyet, hiç bir şampiyonluk bir insan hayatından daha önemli değildir. Futbolda şiddet denen baş belası, maalesef bu son acı olayla birlikte en tehlikeli noktasına ulaşmıştır. Bu gidişe dur demenin yolu rakiplere sataşmak değil, kendi evinin önünü temizlemektir. Gelecek sezon hepimiz için bu anlamda bir milat olmalıdır."

Bu sezon UEFA Avrupa Ligi finali hariç tüm maçları oynadıklarını hatırlatan teknik direktör Kocaman, şunları kaydetti:

"Bu kupa finaliyle birlikte toplamda 64 maça çıkmış bir takım olarak futbol tarihine adımızı yazdıracağız. Bu tarihte bir de Türkiye Kupası'nın bulunması hepimizin en büyük isteğidir. Bu tabloya katkıda bulunan tüm futbolcularımı alınlarından öpüyorum. Onlar yakaladıkları takım ruhu ve mücadele azmiyle bana verdikleri sözü çoktan tutmuş oldular. Kazanamazsak da rakibimizi tebrik ederiz ve sezonu noktalarız. Son kupa şampiyonu olarak Ankara'dan yine kupayla evimize dönmek istiyoruz. Bunu başarabilecek güçteyiz. Şimdi futbol zamanı, herkese başarılar diliyorum, futbol kazansın, dostluk kazansın."