Aykut Oray'a veda

Muğla Köyceğiz'de geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Aykut Oray İstanbul'da toprağa verildi. Oray için ilk tören, Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

13 Ağustos 2009 Perşembe, 09:14
Abone Ol google-news

Muğla Köyceğiz'de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Aykut Oray son yolculuğuna uğurlandı. Tiyatro sanatçısı Oray için ilk tören Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Tören, Aykut Oray'ın Türk bayrağına sarılı tabutunun sahneye konulmasıyla başladı.

Törene, Oray'ın annesi Şehbal, kız kardeşi Yakut, eşi Sühendan, oğulları Umut ve Anıl ile yakınları ve dostları katıldı.

Törende konuşan Umut Oray, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin baş sağlığı dilediğini belirterek, teşekkür etti.

Babasının onunla aynı fikirde olmayan insanlar tarafından bile çok sevildiğini vurgulayan Oray, şöyle konuştu: ''Açık yürekliydi, dürüsttü. Kısaca adam gibi bir adamdı. Bana ve kardeşime bu şerefli soyadı bıraktığı için ona bir kez daha teşekkür ediyorum. Babam tarafsız değildi, tarafsızlığa da inanmazdı. Sosyal demokrattı, yurtseverdi. İnandığı değerler uğruna çalışmaktan hiç vazgeçmedi. Çalıştı, insanlara ulaşmaya çalıştı. Bunları yaparken de para değil, insan biriktirdiği için iflas da etti. Ama yılmadı, bana ve kardeşime değerler ve inançlar uğruna savaşmayı, vazgeçmemeyi öğretti. Kahramanımızdı, arkadaşımızdı, babamızdı. ''

CHP Genel Saymanı ve Basın Sözcüsü Mustafa Özyürek, Aykut Oray'ın sanatçı kimliği ile ön planda olmasına rağmen inançlı bir sosyal demokrat olarak CHP'liler için farklı bir önemi olduğunu söyledi.

Bazı sanatçıların siyasi görüşleri doğrultusunda siyasi partilere destek verdiklerini ama aktif siyaset yapmadıklarını anlatan Özyürek, ''Aykut Oray sonuna kadar aktif siyaset yaptı. İl il, ilçe ilçe dolaştı, insanlarla konuştu. Bize çok büyük katkı sağladı'' dedi.

Aykut Oray'ın siyasete kırgın olmadığını, yerel seçim öncesinde CHP'nin başarılı olacağını, bölünmemek gerektiğini dile getirdiğini kaydeden Özyürek, sanatçının Türkiye'de sosyal demokrasinin başarılı olacağına sonuna kadar inandığını dile getirdi.

Özyürek, Oray'ın hiç bir zaman demokrasi dışı bir hareketin yanında yer almadığını, son derece dürüst ve açık olduğunu ifade ederek, ''Kaliteli bir insandı, eleştiriler dile getirirdi ama partisine de titrerdi'' diye konuştu.
 

''Bizimkiler" disisinin 11. kaybı

''Bizimkiler'' dizisinin yapımcısı Umur Bugay, Aykut Oray'ın 59 yıllık arkadaşı olduğunu, yollarının bir dönem de ''Bizimkiler'' adlı dizide kesiştiğini ifade ederek, ''Onu anlatmaya hiç gerek yok. O, gerçekten sapına kadar dava adamıydı. Sadece sosyal demokrat ve partizan değildi. Sosyalist açılımlar içinde de olmuştur. Rahmetle ve sevgiyle anıyoruz'' dedi.

Aykut Oray'ın ''Bizimkiler'' dizisinde rol alan ve hayatını kaybeden 11. sanatçı olduğunu anımsatan Bugay, ''Bunların hepsi tiyatronun, sinemanın cefasını çekmiş, parasızlık, açlık yaşamış ama hiç bir zaman hayat mücadelesini bırakmamış insanlardır. Biz büyük bir kadro kurduk ve Türkiye'nin hizmetinde olduk. Aykut Oray şunu bilsin ki bundan sonra da biz vatandaşa 'cart curt' dedirtmeyeceğiz. Hepsi ışıklar içinde yatsın'' diye konuştu.

Sanatçı Berhan Şimşek, kelimelerin boğazında düğümlendiğini, sözün bittiği yerde olduklarını belirterek, Aykut Oray ile bir filmin galasında ya da kurultayda buluşmayı ve tartışmayı tercih edeceğini anlattı.

Şimşek, ''Dünyanın hiç bir yerinde katil rolünü oynayıp da bu kadar sevilen bir insan daha olamaz'' dedi.
 

''Rol arkadaşımı yemem"

Tiyatro sanatçısı Oğuz Oktay da Aykut Oray'ın 51 yıllık arkadaşı olduğunu, tiyatroda birlikte çalıştıklarını, komşu olduklarını, hayatın büyük bölümünü birlikte yaşadıklarını belirtti. Oray'ın sert görünümünün altında kelebek gibi bir kalbi bulunduğunu dile getiren Oktay, ''Hep dinçti, gençti. Kendisinden 3 yaş büyük olmama rağmen bir dizide babasını oynadım ve seyirci kabul etti'' diye konuştu.

Tiyatro sanatçısı Özgür Özgülgün de bir dizide, Aykut Oray'ın 6 yıl oğlunu oynadığını anımsatarak, şöyle konuştu:

''Onu bir anı ile anlatmaya çalışacağım. Sette yemek arası verildi. Çok acıkmıştık. Tavuk sote ve pilav geldi. Biz yemeye başladık. Aykut ağabey yemedi. 'Neden yemiyorsun?' diye sordum. Aykut ağabey 'Ben rol arkadaşımı yemem' diye yanıt verdi. Her şeyi Aykut abiden öğrendik. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Seni çok sevdik ağabey... Güle güle... ''

''Çok yönlü bir insandı"

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü Başkanı Bülent Vardar, Aykut Oray'ın herkesin sevgisini kazanan aydın bir insan olduğunu belirtti.

Ölen bir kişinin arkasından konuşmanın zorluğuna dikkati çeken Vardar, Oray'ın bir kaç sözcüğe sığmayacak kadar değerli bir kişi olduğunu söyledi. Vardar, Aykut Oray'ın sadece sanatçı değil, çok yönlü bir insan olduğunu belirterek, ''Aykut, bizim ağabeyimizdi. Öğrencilerinin babasıydı. Duyarlıydı, kimseyi incitmezdi. Öğrencilerinden ihtiyacı olanları hiç hissettirmeden tespit eder, onlara burs bulurdu. Mezunlara destek olurdu. İlkeli, sıcak, dürüst, aydındı. Aykut'un dostu olmak benim için onurdur'' diye konuştu.

Törenin sonunda konuşan Karacaahmet Mezarlıkları Müdürlüğü görevlisi imam Kenan Erdoğan, her canlının ölümü tadacağını ifade etti.

Fani dünyadan ebedi aleme intikal ettikten sonra gök kubbe altında hoş bir sada bırakabilmenin önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Şimdi bir hayat var önümüzde... Bir imtihana tabiyiz. Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anlamlı bir ifadesi var, 'Cihan bir imtihan meydanıdır. Bu imtihanda muvaffakıyet gösterenlerin takdir beklemesi de boşunadır'. Bu kadar yürekli insan buradaysa Aykut Oray Bey'in verdiği imtihanın ne kadar güzel olduğu ortada. Ruhu şad olsun. Ama önemli olan değerli sanatçılar hayattayken kadrini, kıymetini bilip, ufuklarını, yollarını açmak ve onlara sahip çıkmaktır.''

 

1 dakikalık saygı duruşu

Oray'ın cenazesi, Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'ne götürüldü. Sanatçının kardeşi Yakut, eşi Sühendan ile oğulları Umut ve Anıl burada taziyeleri kabul etti.

Karacaahmet Mezarlıklar Müdürlüğü görevlisi imam Kenan Erdoğan, cenaze namazı öncesi cemaatten bir dakika saygı duruşunda bulunmalarını ve namazda saf tutmak isteyen kadınların da arka sıralarda yer almalarını istedi.

Katılımcıların saygı duruşunda bulunmalarının ardından öğle vakti cenaze namazı kılındı. Sanatçı Aykut Oray'ın Türk bayrağına sarılı tabutu alkışlar eşliğinde cenaze arabasına taşındı. Oray'ın tabutu üzerine Beşiktaş bayraklarının serildiği görüldü.

Camideki törene, Aykut Oray'ın yakınlarının yanı sıra Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül; aralarında Berhan Şimşek, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Erdal Özyağcılar, Özgür Özgülgün, Cihat Tamer, Tarık Papuçcuoğlu, Nebahat Çehre, Nuri Alço, Ercan Yazgan, Bülent Kayabaş'ın da bulunduğu tiyatro sanatçıları; CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Turkuaz Hareketi Lideri Ali Müfit Gürtuna ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İmam Kenan Erdoğan, gazetecilerin ''İlk kez cenaze namazı öncesinde saygı duruşunda bulunuldu. Neden buna gerek duyuldu?'' sorusu üzerine ''Beyefendinin şahsına münhasır. Cemaat çok kalabalık, düzen sağlansın ve namazdan önce saygı duruşumuzu gösterelim diye... Bundan dolayıdır. Aşırı kalabalık var, namaza geçemiyoruz'' dedi.

Törene, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören de çelenk gönderdi.

Aykut Oray'ın cenazesi daha sonra Çengelköy Mezarlığında toprağa verildi.